Aktualności

Seifert Jazz Days - dzień 2

Smoczyński i Stockhausen ponad chmurami na Seifert Jazz Days


Drugi wieczór Seifert Jazz Days i Kraków Jazz Week uświetnił koncert Mateusz Smoczyński / Markus Stockhausen International Group. Zespół stworzony przez dwóch wybitnych muzyków: skrzypka Mateusza Smoczyńskiego oraz niemieckiego trębacza Markusa Stockhausena, przedstawił wyjątkowy program stworzony specjalnie na krakowski festiwal.

Markus Stockhausen to artysta znany z zamiłowania do przestrzennej, wyważonej improwizacji, zawieszonej pomiędzy jazzem a współczesną kameralistyką. Ta przestrzeń, którą tak ceni stała się kluczem dla połączenia autorskiej muzyki Smoczyńskiego ze Zbigniewem Seifertem. Bo to krakowski geniusz skrzypiec jest patronem tego muzycznego aliansu. Smoczyński i Stockhausen poznali się i zaczęli rozmawiać w 2021 roku podczas lotu powrotnego z Belgrade Jazz Festival, na którym Mateusz występował w ramach serii koncertów zagranicznych „Seifert Night”, organizowanych przez Fundację im. Zbigniewa Seiferta. Wtedy właśnie narodził się pomysł wspólnego projektu, który zaprezentowali publiczności w Krakowie.

- Wszystko zaczęło się w drodze powrotnej z Seifert Night na Belgrade Jazz Festival, gdzie Markus i ja graliśmy swoje osobne koncerty – mówi Mateusz Smoczyński. - Co prawda nie udało nam się porozmawiać na samym festiwalu, ale na szczęście następnego dnia mieliśmy wspólny lot do Monachium i to właśnie 10 000 metrów nad ziemią narodził się pomysł współpracy. Naszą ideę podchwyciła Aneta Norek, prezes Fundacji im. Zbigniewa Seiferta, która zaproponowała premierę podczas Seifert Jazz Days na Krakow Jazz Week. Kilka miesięcy temu brałem udział w nagraniu najnowszej płyty Markusa, a teraz wreszcie mogłem zaprosić go do Polski.

Mateusz Smoczyński to ceniony na całym świecie polski skrzypek jazzowy, zdobywca licznych nagród na najważniejszych konkursach, w tym Grand Prix Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta oraz nagrody dla Najlepszego Skrzypka Jazzowego 2020 r. przyznawanej przez Jazz Forum European Magazine. Poszukiwany solista i lider zespołów, występował w najważniejszych salach jazzowych i festiwalach na całym świecie.

Markus Stockhausen to z kolei jeden z najbardziej wszechstronnych muzyków naszych czasów. Równie dobrze czuje się w jazzie, jak i w muzyce współczesnej, klasycznej. Przez około 25 lat ściśle współpracował ze swoim ojcem, słynnym kompozytorem Karlheinzem Stockhausenem, który skomponował dla niego wiele pięknych utworów. Ze bratem Simonem wydał kilka uznanych na całym świecie projektów muzycznych.

Obok liderów na festiwalowej scenie pojawili się muzycy, których ścieżki już wcześniej wielokrotnie łączyły się ze sobą, ale w tej konkretnej konfiguracji personalnej można było usłyszeć ich po raz pierwszy: Kristjan Randalu – fortepian, Chris Jennings – kontrabas, Bodek Janke - perkusja.

Wieczór rozpoczęła kompozycja Zbigniewa Seiferta „McCoy’s Nightmare”, a w programie koncertu znalazła się też czteroczęściowa suita Mateusza Smoczyńskiego pt. „Over the Clouds” - „Ponad chmurami”, napisana na pamiątkę wspólnego projektu oraz kompozycje wszystkich instrumentalistów tego składu, który - jak podkreśla Smoczyński – to prawdziwy muzyczny dream team. Mogliśmy się o tym dobitnie przekonać podczas drugiego dnia Seifert Jazz Days.

Fot. Michał Łepecki