Aktualności

Seifert Night @ Belgrade Jazz Festival

26 października na Belgrade Jazz Festival wystąpi niezwykły duet dwóch indywidualności jazzowych: Leszek Możdżer oraz Adam Pierończyk. Duet święcił swoje triumfy pod koniec lat 90. Nagrał dwie płyty "19-9-1999" oraz "Live in Sofia". Cieszymy się, że artyści Ci przyjęli zaproszenie Fundacji im. Zbigniewa Seiferta oraz Belgrade Jazz Festival prezentując polską scenę jazzową w Serbii.

Fundacja im. Zbigniewa Seiferta powstała w 2010 r. aby upowszechniać dorobek swojego patrona, aby wspierać młodych artystów grających muzykę improwizowaną na instrumentach smyczkowych, ale również po to, aby promować polski jazz poza granicami kraju.
Zbigniew Seifert to jedna z najznamienitszych postaci polskiego jazzu, a także jedna z najważniejszych postaci światowej wiolinistyki jazzowej. Artysta, który mimo swojego krótkiego życia (1946-1979) bezkompromisowo dążył do realizacji i autentycznej prezentacji swojej muzyki. Niestety jego dorobek nie jest ogromny, pozostaje nam tylko się cieszyć z faktu, że wartość jego spuścizny jest ponadczasowa. Najważniejszym dotychczas wydarzeniem realizowanym przez fundację był Seifert Competition (www.seifertcompetitiom.com) – międzynarodowy konkurs skierowany do młodych artystów grających jazz na instrumentach smyczkowych.

https://bjf.rs/en/artists/leszek-mozdzer-adam-pieronczyk/

***
LESZEK MOŻDŻER:
Wybitny pianista, kompozytor i producent, Leszek Możdżer jest powszechnie uważany za największe objawienie polskiej sceny jazzowej ostatniej dekady. Urodzony w 1971 roku, gra na fortepianie od piątego roku życia. Przeszedł wszystkie etapy formalnej edukacji, aż do ukończenia w 1996 roku Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jazzem zainteresował się stosunkowo późno - w ostatniej klasie - w wieku 18 lat. Z jazzem zetknął się w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, ale jego właściwy start miał miejsce na pierwszej próbie z zespołem Miłość w 1991 roku. Rok później otrzymał nagrodę indywidualną na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym Jazz Juniors '92 w Krakowie. Był również członkiem Kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. W plebiscycie czytelników Jazz Forum Możdżer został wybrany Najbardziej Obiecującym Muzykiem Roku 1993 i 1994 oraz Najlepszym Pianistą Jazzowym - w każdym kolejnym roku od 1994. Leszek Możdżer był również wielokrotnie wyróżniany tytułem Muzyka Roku.
Leszek Możdżer wielokrotnie nagrywał muzykę ze Zbigniewem Preisnerem (Requiem dla mojego przyjaciela, 10 łatwych utworów na fortepian). Na stałe współpracuje również z Janem Kaczmarkiem, polskim kompozytorem mieszkającym w Los Angeles, nagrywając muzykę do filmów (m.in. dla 20th Century Fox i Miramax). Był zapraszany do wspólnych występów z najbardziej utalentowanymi i uznanymi polskimi muzykami jazzowymi, takimi jak: Tomasz Stańko, Janusz Muniak, Michał Urbaniak, Anna Maria Jopek, Adam Pierończyk i Piotr Wojtasik.
Możdżer występował i nagrywał również z wieloma muzykami o międzynarodowej sławie, takimi jak David Friesen, Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archi Shepp, David Liebman, Charles Fox, Lester Bowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield, Steve Swallow, Eddie Daniels i Tan Dun.
Od 2011 roku Leszek Możdżer jest dyrektorem artystycznym festiwalu muzycznego Enter Music Festival, odbywającego się corocznie w Poznaniu, nad Jeziorem Strzeszyńskim.
Leszek Możdżer nagrał ponad 100 albumów, z których wiele ukazało się pod jego nazwiskiem.
***

ADAM PIEROŃCZYK

Saksofonista, kompozytor, lider i producent.

Według międzynarodowej prasy, jeden z najbardziej interesujących i kreatywnych muzyków europejskich, a także -jeden z największych innowatorów w polskim jazzie.

Pod własnym nazwiskiem do tej porty wydał 25 płyt, za które zdobył wiele nagród i wyróżnień, w tym m.in.18 nominacji oraz 2 główne nagrody Fryderyk jako Jazzowy Muzyk Roku orazza Jazzowy Album Roku.

18 razy wybrany Najlepszym Saksofonistą Sopranowym według magazynu Jazz Forum. W latach 2005-2006 dyrektor artystyczny festiwali: Jazz aux Oudayas i Jazz Au Chellah (Rabat / Maroko, 2005-2006), Sopot Jazz Festival (2011 - 2015), a w latach 2019-2023 - Festiwalu Jazz Juniors w Krakowie. Komponuje muzykę do spektakli teatralnych.

Koncertuje na całym świecie. Do tej pory występował w niemal całej Europie oraz w Kazachstanie, Kirgizji, Izraelu, Maroku, Iranie, Brazylii, USA, Meksyku i Chinach.

Współpracował m.in. z takimi muzykami jak: Sam Rivers, Archie Shepp, Miroslav Vitous, Gary Thomas, Greg Osby, Bobby McFerrin, Jeff 'Tain' Watts, Trilok Gurtu, Mino Cinelu, Tomasz Stańko, Ted Curson, Avishai Cohen, Adrian Mears, Ernst Reijseger, Wolfgang Puschnig, Lage Lund, Orlando Le Fleming, Joe Martin, Jean-Paul Bourelly, Majid Bekkas, Anthony Cox, Lars Danielsson, Nelson Veras, Anthony Joseph, John B. Arnold, Joey Calderazzo, Mircea Tiberian, Fisz Emade, Agata Zubel, Krzysztof Knittel, Marcin Wasilewski Trio i Leszek Możdżer.

Dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partner wydarzenia: