Aktualności

Seifert Competition po raz szósty!

Do 6. edycji konkursu zgłosili się skrzypkowie, wiolonczeliści i altowioliści z 12 krajów, w tym z tak odległych jak Japonia, Tajwan, Brazylia czy USA. Wśród aplikujących byli ponadto muzycy z Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Francji, Austrii, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Konkursowe zgłoszenia oceniało międzynarodowe jury w składzie: Anja Lechner, Michał Urbaniak i Ernst Reijseger. Do finałowych przesłuchań jurorzy zakwalifikowali 10 skrzypków, wśród których znaleźli się: Anais Drago (Włochy), Tomohiro Ishii (Japonia), Aleksandra Kryńska (Polska), Wojtek Maciejowski (Polska), Andrew Magill (USA), Amalia Obrębowska (Polska), Chase Potter (USA), Hugo Van Rechem (Francja), Michał Schab (Polska), Joao Silva (Portugalia).

- Tegoroczna edycja Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta to już szósta edycja tego wydarzenia, podczas którego spotykamy się w kręgu miłośników jazzu, by uczcić pamięć wyjątkowego artysty jakim był Seifert. Cieszy nas, że konkurs spotyka się z dużym zainteresowaniem, przyciągając uczestników z najdalszych zakątków globu. W tym roku aplikacje dotarły z tak odległych miejsc jak Tajwan, Brazylia, Japonia czy USA. Wśród zakwalifikowanych do konkursu uczestników mamy także młodych skrzypków i skrzypaczki z Włoch, Francji, Portugalii oraz sporą grupę Polaków. Mamy nadzieję, że wrześniowe spotkanie będzie owocne nie tylko pod względem konkursowym, ale także stworzy przestrzeń dla inspirującej wymiany doświadczeń i niesamowitych muzycznych momentów. Mimo, że podczas konkursu rywalizacja jest nieunikniona, w równym stopniu pragniemy podkreślić ducha współpracy i twórczej energii, która zawsze towarzyszy temu wydarzeniu – mówi Aneta Norek-Skrycka, prezeska Fundacji im. Zbigniewa Seiferta.

Zakwalifikowanych do 6. edycji Seifert Competition młodych artystów, pragnących zmierzyć się z twórczością Zbigniewa Seiferta – wykonanie jego utworów jest obowiązkowe na każdy etapie konkursu – usłyszymy podczas otwartych dla publiczności przesłuchań, które odbywać się będą w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie (ul. Nadwiślańska 2-4) w dniach 26-29 września. Uczestnikom konkursu towarzyszyć będzie ta sama sekcja rytmiczna w składzie: Dominik Wania (fortepian), Michał Kapczuk (kontrabas), Dawid Fortuna (perkusja).

Seifert Competition odbywać się będzie pod marką parasolową Kraków Jazz Week, wspólnie z Festiwalem i Konkursem Jazz Juniors.

Seifert Competition potrwa od 26 do 29 września 2024 r.

Festiwal i Konkurs Jazz Juniors od 30 września do 3 października 2024 r.

Organizatorzy:
Fundacja im. Zbigniewa Seiferta
Fundacja Muzyki Filmowej i Jazzowej


Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miejskiej Kraków oraz Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Pod Patronatem Instytutu Francuskiego.