Aktualności

KRAKOW JAZZ WEEK

KRAKOW JAZZ WEEK powstał z połączenia dwóch znanych na międzynarodowym rynku jazzowym wydarzeń: Jazz Juniors Festival, Contest & Showcase oraz Seifert Jazz Days - festiwalu, który jest rozwinięciem i kapitalizacją marki Seifert Competition - jedynego na świecie konkursu dla skrzypków jazzowych, odbywającego się od 2014 roku.

SEIFERT JAZZ DAYS 2023

Honorowy Patronat Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina

Sylwetka Zbigniewa Seiferta długo (zdecydowanie zbyt długo) pozostawała w cieniu innych jazzowych mistrzów, a twórczość urodzonego w Krakowie genialnego skrzypka i saksofonisty została nieomal zapomniana. Przez kilka dekad, które upłynęły od przedwczesnej śmierci artysty, po nagrania z jego udziałem sięgali nieliczni, a dla nowych pokoleń muzyków i słuchaczy Seifert często pozostawał postacią prawie anonimową. Ów stan rzeczy poprawił się stosunkowo niedawno, za sprawą organizowanego od 2014 roku Seifert Competition. Prowadzona przez Fundację im.Zbigniewa Seiferta, a odbywająca się w cyklu dwuletnim impreza zaczęła przywracać zainteresowanie twórczością i postacią Seiferta wśród młodych muzyków z całego świata. Jednak specyfika konkursu sprawiła, że z twórczością krakowskiego artysty mierzyli się głównie skrzypkowie (oraz altowioliści i wiolonczeliści). A co z pozostałymi artystami, dla których twórczość Seiferta mogłaby stać się odkryciem, źródłem inspiracji, ważnym impulsem w procesie twórczym, czy wreszcie pretekstem do odczytania na nowo utworów bezsprzecznie zasługujących na miano klasyki rodzimego i światowego jazzu? Odpowiedzią na to pytanie stał się festiwal zorganizowany po raz pierwszy w 2021 roku. Seifert Jazz Days w swojej formule przenosi spuściznę patrona poza krąg ściśle wiolinistyczny, choć oczywiście nie odcina się definitywnie od sztuki skrzypcowej. Jednocześnie nadrzędnym celem organizatorów stało się dotarcie z twórczością skrzypka do jak najszerszego grona odbiorców muzyki improwizowanej, jazzu i spokrewnionych gatunków. Ponadto poprzez zaproszenie do współpracy muzyków z różnych krajów (warto zauważyć, że wszystkie tegoroczne koncerty zostaną wykonane przez grupy międzynarodowe), festiwal Seifert Jazz Days stwarza możliwość kultywowania pamięci o dorobku krakowskiego artysty także poza granicami Polski. Na festiwalowej scenie w ciągu trzech wieczorów pojawią się zespoły bardzo różne, choć posiadające wspólny mianownik w postaci nieszablonowego podejścia do dźwięków.

9 października 2023

Jeden z czołowych europejskich saksofonistów, wywodzący się z pokolenia i kręgu polskich muzyków jazzowych, którego przedstawiciele wydają się być obecnie u szczytu twórczych możliwości. Maciej Obara od dekady przewodzi międzynarodowemu kwartetowi, który stał się dla lidera przestrzenią dla prezentowania nieskrępowanej twórczej inwencji. W ciągu ostatnich lat Maciej Obara Quartet wykonywał głównie materiał autorski, jednak specjalnie na krakowski festiwal saksofonista pochylił się na dorobkiem Zbigniewa Seiferta. I choć Seifert zaczynał jazzową karierę jako saksofonista, nie było to dla Obary wątkiem kluczowym. Jak sam mówi „Seifert był bardzo dobrym saksofonistą, jednak pozostającym pod ogromnym wpływem twórczości Johna Coltrane’a. W tamtych czasach w ten sposób grały setki muzyków. To co sprawiło, że dziś możemy myśleć o nim jako o artyście absolutnie wyjątkowym to wyjście z owej postcoltrane’owskiej drogi na szerszy muzyczny teren. Połączył fascynację twórczością Trane’a z zapleczem klasycznie wykształconego skrzypka, tym samym udowodnił swoją elastyczność i wszechstronność, które wraz z niebywałymi umiejętnościami technicznymi uczyniły z niego artystę szalenie oryginalnego. Przewodnią myślą w ułożeniu programu z muzyką Seiferta jest pokazanie właśnie tych wszystkich kontekstów, w których działał jako kompozytor i skrzypek. Stąd obok utworów z „Man of the Light” sięgnąłem po „Serenade”, który wykonywał z grupą Oregon czy jeden z najpiękniejszych utworów w jego dorobku „Song for Christopher”. Podczas koncertu postaram się pokazać różnorodność, ale i spójność tego co stworzył Zbigniew Seifert”.

10 października 2023

Drugi wieczór Seifert Jazz Days uświetni koncert Mateusz Smoczyński / Markus Stockhausen International Group. Zespół powołany został do istnienia przez dwóch wybitnych muzyków: skrzypka Mateusza Smoczyńskiego (laureat I miejsca II edycji Seifert Competition) oraz niemieckiego trębacza Markusa Stockhausena – artysty znanego z zamiłowania do przestrzennej, wyważonej improwizacji, zawieszonej pomiędzy jazzem, a współczesną kameralistyką. Owa przestrzeń, którą tak ceni Stockhausen będzie kluczowa dla połączenia autorskiej muzyki Smoczyńskiego z kompozycjami Zbigniewa Seiferta. Krakowski geniusz skrzypiec niejako jest też patronem tego muzycznego aliansu. Smoczyński i Stockhausen poznali się i zaczęli rozmawiać w 2021 roku podczas lotu powrotnego z Belgrade Jazz Festival, nota bene Mateusz występował tam w ramach serii koncertów zagranicznych „Seifert Night” organizowanych przez Fundację im. Zbigniewa Seiferta. To wtedy właśnie narodził się pomysł wspólnego projektu, który zaprezentują publiczności w Krakowie. Obok liderów na festiwalowej scenie staną muzycy, których ścieżki już wcześniej wielokrotnie łączyły się ze sobą, ale w tej konkretnej konfiguracji personalnej będzie można usłyszeć ich po raz pierwszy.

11 października 2023

Finałowy wieczór II edycji Seifert Jazz Days należeć będzie do tria Sonorismo. Grupa powstała z inicjatywy Krzysztofa Gradziuka - perkusisty tria RGG, który do współpracy zaprosił swojego partnera z macierzystego zespołu - pianistę Łukasza Ojdanę oraz wybitnego fińskiego saksofonistę Pauliego Lyytinena. Gradziuk i Ojdana w składzie RGG podjęli się już reinterpretacji muzyki Seiferta podczas pierwszej odsłony festiwalu Seifert Jazz Days, prezentując zaskakująco swobodny, ale i przemyślany w najdrobniejszych szczegółach obraz muzyki skrzypka. Tym razem poprzez obecność fińskiego saksofonisty oraz użycie kombinacji brzmień akustycznych i elektrycznych muzyka zyska zupełnie nowy kontekst, a utwory Seiferta połączą się z dźwiękami autorskimi. Ten swoisty pomost pomiędzy historią a współczesnością muzyki improwizowanej perfekcyjnie wpisuje się w ideę festiwalu, by twórczość Zbigniewa Seiferta nie tylko była pamiętana, ale i dawała impuls do kolejnych autorskich kreacji. Po muzykach tej klasy co członkowie tria Sonorismo można spodziewać się, że zaprezentują publiczności propozycję nieoczywistą, zapewne w wielu miejscach zaskakującą, ale jednocześnie wytrawną i wykonaną z najwyższą dbałością o jakość.

PROGRAM KRAKOW JAZZ WEEK:

Miejsce: CRICOTEKA, ul. Nadwiślańska 2-4, 30-527 Kraków

9 października 2023 | 19.30

Maciej Obara Quartet:

Maciej Obara - sax

Dominik Wania - p

Ole Morten - b

Gard Nilssen - dr

10 października 2023 | 19.30

Mateusz Smoczyński / Markus Stockhausen International Group:

Mateusz Smoczyński - vn

Markus Stockhausen - tr

Kristjan Randalu - p

Chris Jennings - b

Bodek Janke - dr

11 października 2023 | 19.30

Sonorismo:

Pauli Lyytinen - sax

Łukasz Ojdana - p

Krzysztof Gradziuk - dr

Jazz Juniors 2023

Adam Pierończyk - dyrektor artystyczny

12 października 2023 : Konkurs Jazz Juniors / Jazz Juniors Competition

13 października 2023 | 19.30

Ziemia:

Oskar Tomala - g

Mateusz Żydek - tr

Jakub Wosik - b

Alan Kapołka - dr

_ _ _

Florian Arbenz Group:

Jorge Vistel - tr

Maikel Vistel - sax

Nelson Veras - g

Florian Arbenz - dr

14 października 2023 | 19.30

Franciszek Raczkowski Solo

_ _ _

Matthieu Bordenave Trio:

Matthieu Bordenave - sax

Florian Weber - p

Patrice Moret - b

15 października 2023 | 19.30

Robert Wypasek Quartet:

Robert Wypasek - sax

Mateusz Pałka - p

Piotr Południak - b

Grzegorz Pałka - dr

_ _ _

Lage Lund Quartet:

Lage Lund - g

Pablo Held - p

Orlando le Fleming - b

Karl-Henrik Ousbäck - dr

BILETY NA: bilety24.pl

Organizatorzy:Współorganizatorzy:

Mecenasi, Partnerzy, darczyńcy:

Dofinansowano ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji
Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu „Muzyka”
realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

https://www.tauron.pl/dla-domu

https://stoart.org.pl/


https://zaiks.org.pl/


Partner motoryzacyjny:

Patroni medialni: