Aktualności

Seifert Jazz Days - dzień 3

Światowa premiera „Sonorismo - Personal Voice” na Seifert Jazz Days!

Finałowy wieczór II edycji Seifert Jazz Days należał do tria Sonorismo Krzysztofa Gradziuka - perkusisty RGG, który do współpracy zaprosił partnera z macierzystego zespołu - pianistę Łukasza Ojdanę oraz wybitnego fińskiego saksofonistę Pauliego Lyytinena. Zespół zaprezentował na festiwalu premierowo materiał z najnowszej płyty „Sonorismo - Personal Voice”.

Gradziuk i Ojdana w składzie RGG podjęli się już reinterpretacji muzyki Zbigniewa Seiferta podczas pierwszej odsłony festiwalu, prezentując zaskakująco swobodny, ale i przemyślany w najdrobniejszych szczegółach obraz muzyki skrzypka. Tym razem zespół zaprezentował utwory z najnowszej płyty „Sonorismo - Personal Voice”, która ukaże się z końcem października. Obecność fińskiego saksofonisty oraz użycie kombinacji brzmień akustycznych i elektrycznych muzyka dało zupełnie nowy kontekst do oddania hołdu Zbigniewowi Seifertowi i wykonania jego kompozycji pt. „Love in the garden”.

Ten swoisty pomost pomiędzy historią a współczesnością muzyki improwizowanej perfekcyjnie wpisuje się w ideę festiwalu, by twórczość Zbigniewa Seiferta nie tylko była pamiętana, ale i też pojawiała się w różnych muzycznych kontekstach. Tym razem zabrzmiała w otoczeniu niezwykłej warstwy brzmieniowej, złożonej z nieoczywistych dźwięków i zaskakujących muzycznych pejzaży. „Sonorismo - Personal Voice” Krzysztofa Gradziuka to nowa muzyczna jakość, wykorzystująca rozmaitość barw nietypowego zestawienia najróżniejszych instrumentów i zabawek perkusyjnych. To rozbudowane struktury harmoniczne z użyciem charakterystycznego brzmienia, starannie odrestaurowanego przez Łukasza Ojdana, fortepianu Fendera oraz oryginalnego podejścia do melodii w partiach saksofonu fińskiego saksofonisty - Pauliego Lyytinena.

Niezwykły koncert niezwykłych muzycznych przestrzeni, zamknął w środowy wieczór trzydniowe Seifert Jazz Days w ramach festiwalu Kraków Jazz Week.

- Bardzo się cieszymy z ciepłego przyjęcia przez krakowską publiczność, a także z niezwykłych, premierowych koncertów i pięknych kreacji artystycznych, które zaprezentowali polscy i zagraniczni muzycy - podsumowała tegoroczne Seifert Jazz Days Aneta Norek-Skrycka, prezeska Fundacji im. Zbigniewa Seiferta. - W końcu Kraków to rodzime miasto Zbigniewa Seiferta. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku równie licznie spotkamy się na 5. edycji Seifert Competition, którą także planujemy zrealizować w całości w Krakowie.