Aktualności

Seifert Night @ Pancevo Jazz Festival

4 listopada kwartet znakomitego polskiego saksofonisty Macieja Obary będzie bohaterem Pancevo Jazz Festival w Serbii. W ramach kolejnej odsłony cyklu Seifert Night zespół wystąpi w składzie: Maciej Obara - saksofon, Dominik Wania – fortepian, Ingebrigt Håker Flaten – kontrabas, Jon Fält – perkusja. Będzie to pierwszy wspólny koncert tych muzyków, na który sami nie mogą się doczekać!

Fundacja im. Zbigniewa Seiferta powstała w 2010 r. aby upowszechniać dorobek swojego patrona, aby wspierać młodych artystów grających muzykę improwizowaną na instrumentach smyczkowych, ale również po to, aby promować polski jazz poza granicami kraju.

Zbigniew Seifert to jedna z najznamienitszych postaci polskiego jazzu, a także jedna z najważniejszych postaci światowej wiolinistyki jazzowej. Artysta, który mimo swojego krótkiego życia (1946-1979) bezkompromisowo dążył do realizacji i autentycznej prezentacji swojej muzyki. Niestety jego dorobek nie jest ogromny, pozostaje nam tylko się cieszyć z faktu, że wartość jego spuścizny jest ponadczasowa. Najważniejszym dotychczas wydarzeniem realizowanym przez fundację był Seifert Competition (www.seifertcompetitiom.com) – międzynarodowy konkurs skierowany do młodych artystów grających jazz na instrumentach smyczkowych.

- Od pierwszej edycji Seifert Competition, poza przyznaniem nagród finansowych, staramy się wspomagać naszych laureatów w ich rozwoju muzycznym czy to poprzez organizowanie koncertów w Polsce i za granicą czy wydawanie płyt. Seifert Night. The best of Polish Jazz to jedna z najważniejszych aktywności fundacji za granicą. Dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza, a także ważnemu udziałowi naszych zagranicznych partnerów, w ramach tego właśnie cyklu udało nam się już organizować koncerty m.in. podczas Belgrade Jazz Festival w Serbii, Garana Jazz Festival w Rumunii, X-Jazz Festival w Berlinie, prezentując tak znakomitych polskich artystów jak Marcin Wasilewski, EABS czy Dominik Wania – podkreśla Aneta Norek-Skrycka, prezeska Fundacji im. Zbigniewa Seiferta.


4 listopada 2023 r. podczas Seifert Night at Pancevo Jazz Festiwal w Serbii publiczność podziwiać będzie zespół Maciej Obara Quartet. Maciej Obara to saksofonista, kompozytor i improwizator. W 2012 roku wziął udział w projekcie „Take Five Europe”, gdzie poznał znakomitych norweskich muzyków: kontrabasistę Ole Mortena Vagana i perkusistę Garda Nilssena, co stało się początkiem jego międzynarodowego kwartetu, którego skład dopełnił pianista Dominik Wania. W latach 2012-2015 zespół wydał trzy albumy w katalogu polskiej wytwórni ForTune („Live at Manggha”, „Komeda”, „Live in Minsk Mazowiecki”). Na początku 2017 roku Maciej Obara otrzymał zaproszenie od światowej sławy producenta Manfreda Eichera do grona artystów zrzeszonych pod szyldem ECM Records. Pierwszym albumem dla tej prestiżowej wytwórni był „Unloved”, a kontynuacją tej wyjątkowej współpracy były nagrania z 2019 roku „Three Crowns” oraz najnowsze z 2022 roku „Frozen Silence”. W październiku 2023, na zaproszenie Fundacji im. Zbigniewa Seiferta, Obara sięgnął wraz ze swym kwartetem po kompozycje Seiferta. Premiera tego projektu miała miejsce podczas Seifert Jazz Days w Krakowie. Wybór kompozycji z tego właśnie, najnowszego przedsięwzięcia, jak również utwory z najnowszego albumu artysty wydanego w renomowanej wytwórni ECM Records zabrzmią podczas serbskiego Pancevo Jazz Festival.

Organizatorem koncertu jest Fundacja im. Zbigniewa Seiferta oraz Pančevački Jazz Festival.

Współorganizatorem koncertu w ramach Pancevo Jazz Festival jest Instytut Adama Mickiewicza.

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2023 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach.
Flagową marką Instytutu jest CULTURE.PL – aktualizowany serwis informacyjny o kulturze, traktujący o najciekawszych wydarzeniach i zjawiskach związanych z polską kulturą. Można przeczytać na nim artykuły i newsy w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim.
Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.