Aktualności

Seifert w Monachium

3 maja 1952 r. Radio Wolna Europa nadało pierwszą polską audycję z nowej siedziby radia w Monachium. Dziś mieści się tam wydział instytutu nauk politycznych Uniwersytetu Monachijskiego. Radio Wolna Europa było amerykańskim przedsięwzięciem mającym na celu przeciwdziałanie represyjnej polityce reżimów komunistycznych w państwach zależnych od ZSRR. Inicjatorem był Komitet Wolnej Europy, powstały w 1949 roku - prywatna organizacja współpracująca z rządem Stanów Zjednoczonych. Pierwsze rozgłośnie, mające charakter radia zastępczego, obliczonego na zaspakajanie oczekiwań ich audytoriów, rozpoczęły pracę w Nowym Jorku latem 1950 roku. Od wiosny 1952 audycje przygotowywano w Monachium, które stało się odtąd główną siedzibą RWE. Rozgłośnia Polska RWE przez ponad 40 lat swojego istnienia stanowiła narzędzie do walki z propagandą, prostowania fałszów, ukazywania prawdy historycznej oraz dostarczania pełnej informacji o tym, co dzieje się w Polsce i na świecie. Organizacja rocznicy we współpracy z Uniwersytetem jest doskonałą okazją do przypomnienia historii istnienia Rozgłośni i przybliżenia miejsca o ikonicznym statusie – siedziby redakcji – postrzeganego jako bastion rzetelnego dziennikarstwa.

W ramach obchodów 70. rocznicy powstania Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w dniach 2-9 maja odbędą się w Monachium m.in. wystawa fotografii, pokaz filmów, a także koncert jazzowy, podczas którego zabrzmi muzyka Zbigniewa Seiferta. Bohaterami tego muzycznego wieczoru będą dwaj wybitni polscy saksofoniści: Leszek Żądło i Adam Pierończyk.

Związany przed laty z Radiem Wolna Europa saksofonista Leszek Żądło to wybitny polski muzyk jazzowy, który od lat 70. mieszka i tworzy w Monachium. Uważany za jednego z najważniejszych muzyków austriackiej i niemieckiej sceny jazzowej współpracował z tak znakomitymi artystami jazzowymi jak Dexter Gordon, Art Farmer, Janusz Muniak czy Zbigniew Seifert. Jako lider The Leszek Zadlo Ensemble, Leszek Zadlo Quartett, Polski Jazz Ensemble, European Art Ensemble koncertował w ponad 40 krajach świata i nagrał ponad 100 płyt. Swą wiedzą i umiejętnościami dzielił się zaś wykładając na akademiach muzycznych w Würzburgu, Monachium i Krakowie. Po upadku komunizmu przywrócony mu został polski paszport, a Minister Kultury uhonorował go medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Specjalną nagrodę za wsparcie finansowe czy programy jazzowe w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa przyznała mu także „Solidarność”. Podczas koncertu rocznicowego RWE Leszek Żądło wystąpi z dwoma znakomitymi niemieckimi jazzmanami: Tomem Hauserem (kontrabas) oraz Johannesem Jahnem (perkusja).

W drugiej części wieczoru, wraz ze swym międzynarodowym zespołem pojawi się na scenie Adam Pierończyk - saksofonista, kompozytor oraz lider, który w opinii międzynarodowej prasy jest jednym z najbardziej interesujących i kreatywnych muzyków europejskich, a także jednym z największych innowatorów w polskim jazzie. Pod własnym nazwiskiem wydał ponad 20 płyt, za które zdobył wiele nagród i wyróżnień (m.in. 18 nominacji oraz 2 nagrody główne Fryderyk). W latach 2005-2006 dyrektor artystyczny festiwali Jazz aux Oudayas i Jazz Au Chellah w Rabacie, stolicy Maroka oraz Sopot Jazz Festival w latach 2011-2015. Koncertując na całym niemal świecie współpracował z takimi gwiazdami jak Sam Rivers, Archie Shepp, Miroslav Vitous, Jeff „Tain” Watts czy Tomasz Stańko. Podczas koncertu w Monachium Pierończyk po raz pierwszy sięgnie po muzykę Zbigniewa Seiferta. W premierowym projekcie towarzyszyć mu będą dwaj niemieccy artyści: gitarzysta Philipp Schiepek oraz kontrabasista i wirtuoz wiolonczeli Henning Sieverts.

Organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Fundacją im. Zbigniewa Seiferta koncert poświęcony będzie postaci wybitnego polskiego skrzypka i cenionego na całym świecie twórcy jazzowego Zbigniewa Seiferta. W latach '70, po emigracji z kraju, Seifert zamieszkał w Monachium i w tym właśnie mieście tworzył oraz koncertował. Jego muzyka, szczególnie w czasach, kiedy sztuka oficjalna miała realizować idee realnego socjalizmu, stała się synonimem wolności i spontaniczności.

Koncert odbędzie się 3 maja, godz. 19:00 w Münchner Künstlerhaus.

Program:

LESZEK ŻĄDŁO TRIO:

Leszek Żądło - sax

Tom Hauser - kontrabas

Jay Lateef - perkusja  

ADAM PIEROŃCZYK TRIO:

Adam Pierończyk - saksofon sopranowy, saksofon tenorowy

Philipp Schiepek - gitara

Henning Sieverts - kontrabas, wiolonczela

 

  FZS logo.jpg

  

"Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której celem jest budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie. Instytut współpracuje z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.