Aktualności

Seifert Competition po raz piąty!

Skrzypaczki i skrzypkowie z Polski, Francji, Portugalii, USA i Brazylii, międzynarodowe jury, w którym zasiadać będą takie sławy jak Miroslav Vitouš, Mark Feldman i Michał Urbaniak, a na finał koncert galowy poświęcony pamięci Tomasza Stańko – przed nami piąta edycja Seifert Competition.

- Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2014 r., choć pomysł zorganizowania tego wydarzenia podsunęła nam już w 2009 r. Małgorzata Jantos - Przewodnicząca Rady Fundacji im. Zbigniewa Seiferta. Tak, dokładnie tyle czasu potrzebowaliśmy aby przebrnąć trudną drogę od pomysłu do realizacji naszych planów. Przez te wszystkie lata do konkursu zgłosiło się ponad 200 muzyków z całego świata: od Japonii po USA i Brazylię. Jesteśmy jedynym tego typu wydarzeniem o międzynarodowej randze. To, z czego cieszymy się jednak najbardziej to fakt, że Seifert Competition stał się nie tylko rozpoznawalną i cenioną na całym niemal świecie marką, ale przede wszystkim ważnym miejscem spotkań dla skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów grających muzykę improwizowaną. Dzięki ich zaangażowaniu oraz odkrywaniu na nowo bogatej spuścizny Zbigniewa Seiferta pamięć o tym wspaniałym artyście coraz bardziej poszerza swoje kręgi – podkreśla Aneta Norek-Skrycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Seiferta.

Tegoroczna, piąta edycja Seifert Competition rozpocznie się 24 sierpnia w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, gdzie przez trzy kolejne dni odbywać się będą przesłuchania konkursowe. Nadesłane do konkursu zgłoszenia oceniała ta sama trzyosobowa komisja międzynarodowych gwiazd, która tworzyć będzie jury głównej odsłony konkursu: słynny czeski kontrabasista Miroslav Vitouš, który wraz z Waynem Shorterem i Joe Zawinulem współtworzył legendarny zespół Weather Report, wybitny amerykański skrzypek Mark Feldman, który przez lata związany był z renomowaną nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna, a także znakomity polski skrzypek Michał Urbaniak, któremu największą sławę przyniosła współpraca z legendą amerykańskiego jazzu Milesem Davisem. I tak do półfinałowych przesłuchań zakwalifikowani zostali następujący skrzypkowie: Serge Hirsch (Francja), Benjamin Sutin (USA), Wojciech Barteczek (Polska), Kacper Malisz (Polska), Guilherme Pimenta (Brazylia) oraz pochodzący z Meksyku, ale od wielu lat mieszkający w Polsce Eduardo Bortolotti. W gronie zakwalifikowanych znalazły się też dwie skrzypaczki: próbująca już swoich sił podczas Seifert Competition w 2018 r., laureatka nagrody publiczności Amalia Obrębowska oraz Lucy Southern (USA). Po raz kolejny do konkursu dopuszczeni również zostali dwaj skrzypkowie: Brazylijczyk Gabriel Vieira (laureat nagrody publiczności Seifert Competition 2020) oraz pochodzący z Portugalii João Silva. Łączna pula nagród Seifert Competition 2022 wynosi 70.000 PLN. Swojego faworyta będzie również mogła wybrać internetowa publiczność, głosując na najlepszego uczestnika konkursu za pośrednictwem strony www.seifertcompetition.com. Transmisja przesłuchań dostępna będzie w kanale YouTube Seifert Jazz Music oraz na Facebooku w profilu Seifert Competition. W przesłuchaniach można też uczestniczyć osobiście. Odbywać się one będą w dniach 24-26 sierpnia w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (codziennie od godz. 19.00). Każdemu z solistów towarzyszyć będzie ta sama sekcja rytmiczna w składzie: Piotr Wyleżoł – fortepian, Michał Barański – kontrabas, Dawid Fortuna – perkusja.

Dzień 1, 24 sierpnia 2022, PÓŁFINAŁY - streaming:

Dzień 2, 25 sierpnia 2022, PÓŁFINAŁY - streaming:

Dzień 3, 26 sierpnia 2022, FINAŁ - streaming:

Niezwykle zapowiada się również gala finałowa 5. edycji Seifert Competition, która poświęcona będzie pamięci Tomasza Stańko. W rocznicę 80. urodzin tego twórcy muzyka Stańki zabrzmi w Krakowie – mieście, w którym ten wybitny artysta odebrał swoją muzyczną edukację i to właśnie tu zakładał swoje pierwsze zespoły, w tym pamiętny kwintet Tomasza Stańki ze Zbigniewem Seifertem, Bronisławem Suchankiem, Januszem Muniakiem i Januszem Stefańskim. Kompozycje Stańki przypomną i zreinterpretują ci, którzy w muzycznej drodze towarzyszyli mu blisko trzy dekady: pianista Marcin Wasilewski, kontrabasista Sławomir Kurkiewicz i perkusista Michał Miśkiewicz, czyli Marcin Wasilewski Trio. Gościnnie towarzyszyć im będzie znakomity norweski trębacz Nils Petter Molvær. Koncert „Remembering Tomasz Stańko/Seifert Competition” odbędzie się 29 sierpnia 2022 r. o godz. 19.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Miasta Kraków, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Partnerem koncertu jest Audi.

Bilety: https://kbfbilety.krakow.pl/kup-bilet/remembering-tomasz-stanko-w-ramach-seifert-competition?id=895

Szczegóły:

www.facebook.com/SeifertCompetition

www.instagram.com/seifertcontest

www.youtube.com/SeifertCompetition