Polski skrzypek ze złotem!

2016-09-06

Mateusz Smoczyński zdobył główną nagrodę (10.000 Euro) w II edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Za wybitne interpretacje kompozycji polskiego skrzypka nagrodzono również muzyków z Hiszpanii, Francji oraz Niemiec.


- Zbyszek byłby szczęśliwy słysząc tylu wspaniałych skrzypków jazzowych. Za jego życia nie było ich aż tak wielu, ani w Polsce, ani na świecie. Niestety nie doczekał tej chwili, ale wiem, że byłby dumny – podkreśla Agnieszka Seifert, wdowa po Zbigniewie Seifercie.

Nie trudno się dziwić jej entuzjazmowi. Przesłuchania konkursowe pełne były bowiem niezwykłych kreacji artystycznych, a i ona sama przyznała, że najbardziej cieszy się z tego, iż muzyka jej męża – zmarłego przedwcześnie geniusza jazzowych skrzypiec – odradza się właśnie dzięki Konkursowi organizowanemu przez Fundację im. Zbigniewa Seiferta.

Do II edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta napłynęło 59 zgłoszeń z 13 krajów. Do przesłuchań, które w dniach 24-26 sierpnia odbywały się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zakwalifikowanych zostało 10 muzyków. Po ich przesłuchaniu jury w składzie Mark Feldman, Janusz Stefański i Josh Grossman zdecydowało się przyznać następujące nagrody: pierwsze miejsce i nagrodę wysokości 10.000 Euro dla znanego i cenionego już polskiego skrzypka Mateusza Smoczyńskiego. Artysta ten wyróżniony również został dwoma nagrodami specjalnymi: koncertem podczas Festiwalu Emanacje w 2017 r. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, a także koncertem w Hamburgu organizowanym w partnerstwie z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Jazz Federation Hamburg.

Drugą nagrodę ex aequo otrzymali: Florian Willeitner z Niemiec oraz Apel.les Carod Requesens z Hiszpanii (artysta brał udział w pierwszej edycji Konkursu Seiferta w 2014 roku, wtedy również zdobył II nagrodę).

Trzecią nagrodę otrzymał francuski skrzypek Mario Forte. Również jemu jury zdecydowało przyznać nagrodę specjalną, ufundowaną przez Program II Polskiego Radia i Fundację Jazzarium: koncert w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, który odbędzie się 16 grudnia 2016 r.

Drugą nagrodę specjalną – koncert na Letnim Festiwalu Jazzowym w Piwnicy pod Baranami w 2017 roku przyznano niemieckiemu wiolonczeliście Stephanowi Braunowi.

Szczególne wyróżnienie – nagrodę publiczności – otrzymała jedyna kobieta w gronie zakwalifikowanych do Konkursu Seiferta artystów: pochodząca z Przemyśla, a od 7 lat mieszkająca w Krakowie skrzypaczka Dominika Rusinowska.

II edycja Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta zorganizowana została przez Fundację im. Zbigniewa Seiferta w 70 rocznicę urodzin jej patrona.

NAGRODY:

I nagroda – 10.000 EURO
Mateusz Smoczyński

II nagroda (ex aequo) – 2 x 2.500 EURO

Florian Willeitner (ex aequo)

Apel.les Carod Requesens (ex aequo)

III nagroda – 2.000 EURO

Mario Forte

Nagroda publiczności
Dominika Rusinowska

Kalendarium 2016

24.08
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (półfinały)
25.08
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (półfinały)
26.08
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (finał)
27.08
– koncert galowy w Krakowie

Więcej >>>

O konkursie

Zbigniew Seifert (1946-1979) to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, obdarzony nieprzeciętnym talentem muzycznym, którego przedwczesna śmierć uniemożliwiła pełne rozwinięcie jego muzycznych możliwości i przekreśliła imponująco rozwijającą się światową karierę.

czytaj więcej

Regulamin

Regulamin II edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta (24-27 sierpnia 2016).

czytaj więcej

Nagrody

I nagroda - 10.000 EURO

II nagroda - 5.000 EURO

III nagroda - 2.000 EURO

oraz nagroda specjalna

czytaj więcej

Galeria

Zdjęcia Marka Karewicza

Więcej filmów

Fundacja-seiferta.jpgBaran.jpg Baran.jpgUM krakow.jpgKbf.jpgMalopolska.gif