Aktualności

Seifert Night at Garana Jazz Festival

Leszek Możdżer, Marcin Wasilewski Trio oraz Marcin Pater Trio – polscy jazzmani będą bohaterami słynnego Garana Jazz Festival w Rumunii. Wpisany w program tego międzynarodowego święta jazzu koncert Seifert Night to hołd dla legendarnego polskiego skrzypka, a jednocześnie okazja do prezentacji polskiego jazzu na arenie międzynarodowej.

Garana Jazz Festival to czterodniowy festiwal muzyczny odbywający się w lipcowe wieczory w niewielkiej, położonej w południowo-zachodniej Rumunii miejscowości Gărâna. To magiczne miejsce odwiedzają zarówno ci, którzy chcą podziwiać piękno natury jak też miłośnicy jazzu. Festiwal w Garanie bardzo szybko wyrósł bowiem na najważniejsze tego typu wydarzenie w Rumunii i śmiało konkuruje z największymi festiwalami jazzowymi w Europie Zachodniej. Przed 10-tysięczną widownią występują tu roku gwiazdy światowego jazzu (m.in. Mike Stern, Jan Garbarek, Charles Lloyd, Bela Fleck i wielu innych). Niezwykły klimat miejsca i samego wydarzenia współtworzą zaś piękne szlaki i krajobrazy Karpat Zachodnich, w których samy sercu znajduje się właśnie Gărâna.

Jednym z głównych punktów tegorocznej edycji Garana Jazz Festival będzie specjalny wieczór poświęcony polskiej muzyce jazzowej. Jego bohaterami będą zarówno gwiazdy polskiego jazzu, jak też przedstawiciele młodszej generacji polskiej sceny jazzowej.

- Cieszymy się, że dzięki zaangażowaniu Fundacji im. Zbigniewa Seiferta, a także wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza możemy po raz kolejny upamiętniać dokonania wybitnego polskiego skrzypka i jazzowego twórcy jakim był Zbigniew Seifert. Na arenie międzynarodowej pochwalimy się również tym, co w aktualnym polskim jazzie najlepsze i najpiękniejsze, a więc naszymi wspaniałymi muzykami – podkreśla Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Opatrzony tytułem Seifert Night program to hołd złożony przez polskich jazzmanów legendarnemu skrzypkowi i kompozytorowi jazzowemu Zbigniewowi Seifertowi. Bohaterami trzyczęściowego wieczoru odbywającego sięw ramach rumuńskiego Garana Jazz Festival będą dwaj polscy pianiści jazzowi: występujący w solowym programie Leszek Możdżer oraz prezentujący swoje trio Marcin Wasilewski. Przedstawicielem młodszego pokolenia będą zaś triumfatorzy najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce, prowadzony przez kapitalnego wibrafonistę zespół Marcin Pater Trio.

- To wspaniałe, że po kompozycje Seiferta sięgają gwiazdy polskiego jazzu, ale również młodzi muzycy. Dzięki temu możemy usłyszeć niezwykle ciekawe, nieraz zaskakujące i nowatorskie interpretacje jazzowej klasyki, do jakiej należy już zaliczyć twórczość naszego wybitnego skrzypka i patrona. To również dowód, że realizowana jest najważniejsza misja Fundacji – wskrzeszenie, promocja i należyte upamiętnienie muzycznego dorobku jaki nam pozostawił Seifert – dodaje Aneta Norek-Skrycka, prezeska Fundacji im. Zbigniewa Seiferta i pomysłodawczyni cyklu Seifert Night.

Realizowany przez Fundację im. Zbigniewa Seiferta we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza cykl międzynarodowych koncertów Seifert Night miał dotychczas swoje odsłony m.in. podczas renomowanych festiwali w Berlinie, Belgradzie, Monachium, gdzie wystąpili tak znakomici polscy artyści jak Adam Pierończyk, Dominik Wania, Marcin Wasilewski, Mateusz Smoczyński, Piotr Damasiewicz czy grupa EABS.

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W 2023 roku Polski Pawilon „Poetyka konieczności” zorganizowany przez Instytut został wyróżniony główną nagrodą na London Design Biennale. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Flagową marką Instytutu jest CULTURE.PL – aktualizowany serwis informacyjny o kulturze, traktujący o najciekawszych wydarzeniach i zjawiskach związanych z polską kulturą. Można przeczytać na nim artykuły i newsy w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim.

"Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.