Aktualności

Seifert Night w Serbii

W ramach Seifert Night! The best of Polish jazz wystąpią:

27.10.2022 Belgrade Jazz Festival 2022: Dominik Wania

4.11.2022 Pancevo Jazz Festival 2022: EABS

Fundacja im. Zbigniewa Seiferta powstała w 2010 r. aby z jednej strony upowszechniać dorobek swojego patrona, z drugiej strony aby wspierać młodych artystów grających muzykę improwizowana na instrumentach smyczkowych, z trzeciej zaś strony aby promować polski jazz za granicą.

Dotychczas najważniejszym wydarzeniem w działalności fundacji był Seifert Competition www.seifertcompetitiom.com. Od lat oprócz nagród finansowych przyznanych w ramach konkursu staramy się wspomagać naszych laureatów w ich rozwoju muzycznym czy to poprzez organizowanie koncertów w Polsce i za granicą czy wydawanie płyt.

W ubiegłym roku udało się I edycję festiwalu Seifert Jazz Days. Inaugurujemy także szeroko zakrojony projekt Seifert Night - the best of Polish Jazz. A Belgrade Jazz Festival jest naszym pierwszym Partnerem na tej drodze. Jesteśmy dumni, że to właśnie w Belgradzie będzie miała miejsce tak znacząca prezentacja osiągnięć polskiej sceny jazzowej. A wszystko to pod patronatem i z nazwiskiem Seiferta na pierwszym miejscu.

Zbigniew Seifert to jedna z najznamienitszych postaci polskiego jazzu, a także jedna z najważniejszych postaci światowej wiolinistyki jazzowej. Artysta, który mimo swojego krótkiego życia (1946-1979) bezkompromisowo dążył do realizacji i autentycznej prezentacji swojej muzyki. Niestety jego dorobek nie jest ogromny, pozostaje nam tylko się cieszyć z faktu, że wartość jego spuścizny jest ponadczasowa.

W ramach Seifert Night podczas dwóch koncertów w Serbii publiczność usłyszy Dominika Wanię - znakomitego polskiego pianistę 27 października w ramach Belgrade Jazz Festival. Podczas drugiego koncertu w Serbii w ramach Pancevo Jazz Festival 4 listopada wystąpi zespół EABS.

SEIFERT NIGHT, the best of Polish jazz: Dominik Wania, 27 października 2022, Belgrade Jazz Festival

Pianista Dominik Wania dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM Records, a sygnowany jego nazwiskiem „Lonely Shadows” to pierwszy w historii solowy album polskiego muzyka wydany przez tę najbardziej prestiżową wytwórnię jazzową na świecie.

Po bardzo dobrze przyjętych przez krytykę nagraniach dla ECM wraz z kwartetem Macieja Obary („Unloved”, „Three Crowns”), polski pianista Dominik Wania wydaje solowy album zarejestrowany w listopadzie 2019 roku w Lugano. Wrażliwość muzyczna Wani jest efektem jego klasycznej edukacji. Na płycie daje się również poznać jako wspaniały improwizator o wyjątkowym instynkcie muzycznym, wnikliwie skupionym na rozwijaniu szczegółów muzyki we wnętrzu studia Auditorio Stelio Molo. Równoważenie wpływów obu dyscyplin sprawia, że Dominik Wania jest jednym z najbardziej charakterystycznych pianistów swojego pokolenia. „Lonely Shadows” jest świadectwem jego twórczej oryginalności, a także ważnym uzupełnieniem słynnej linii nagrań solowych ECM .

Na drugi autorski album polskiego pianisty fani musieli czekać aż siedem lat. Tyle czasu minęło od głośnego debiutu – płyty „Ravel” nagranej w trio, która została obsypana nagrodami, m.in. dwiema statuetkami Fryderyk (w kategoriach Jazzowy Album Roku i Jazzowy Debiut Roku) oraz nagrodą TVP Kultura „Gwarancje Kultury”. I tym razem czołowy polski pianista jazzowy nie zrezygnował z wyraźnych wpływów kompozytorów klasycznych, takich jak Maurice Ravel, Siergiej Prokofiew, Aleksandr Skriabin, czy Erik Satie. Muzyka Wani jest pomostem położonym między czystą wolnością improwizacji, wywodzącej się z muzyki jazzowej, a pianistyką przesiąkniętą europejską muzyką klasyczną. Podobnie jak nowy album, tak i solowe koncerty artysty są zaproszeniem do odkrycia świata dźwięków budowanego zgodnie z zasadą „tu i teraz”.

Dominik Wania rozpoznawalność na muzycznym rynku zaczął zdobywać grając u boku Tomasza Stańko. Zaproszenie od legendarnego jazzmana otrzymał zaraz po skończeniu studiów w New England Conservatory of Music w Bostonie. Podczas czteroletniej współpracy z trębaczem, w jego zespole, Wania poznał swojego kolejnego muzycznego partnera – saksofonistę Macieja Obarę, którego kwartet współtworzy do dziś. Jedna z najważniejszych polskich formacji ostatnich lat pozwoliła pianiście rozwinąć swój talent i rozpocząć karierę międzynarodową. Wraz z zespołem Obary odwiedził najlepsze jazzowe sale i festiwale na świecie, a także nagrał sześć płyt, z czego dwie ostatnie również znalazły się w katalogu ECM Records. Wania działa wielotorowo, bo poza występami i nagraniami w licznych jazzowych konstelacjach, poświęca się też pracy dydaktycznej w murach Akademii w Krakowie i Katowicach, a także nagrywa muzykę filmową we współpracy ze Zbigniewem Preisnerem.

Dominik Wania nie musi udowadniać, jak dobrze rozumie i jak potrafi grać jazz. Myślę, że ten sposób potraktowania czasu muzycznego służy temu, by skupić się na krótkich dźwiękowych opowieściach i budowanych na klawiaturze stanach emocjonalnych, które w całej serii utworów dają pogłębiony obraz tęsknot, rozterek, pragnień i obaw każdego z nas, w tym samego Dominika. I tu widzę związek z cyklami fortepianowymi twórców klasycznych, którzy – przy zachowaniu wszelkich proporcji geniuszu i czasu historycznego, stawiali ten sam egzystencjalny, często bardzo osobisty problem.

Płyta wyjątkowa, ważna, oryginalna, wymagająca czasu na przesłuchanie i otwarcia się na estetykę niekiedy odległą od jazzu.

Tomasz Szachowski Jazz Forum

Dominik Wania jest (…) wielkim pianistą, ukształtowanym przez muzykę „w ogóle”. Czerpie zarówno z impresjonizmu, jak i muzyki improwizowanej. A to dopiero początek jego inspiracji, których można doszukiwać się też w muzyce współczesnej, romantycznej pianistyce czy free jazzie. Dominik Wania nie antagonizuje gatunków. Jest zwolennikiem twórczej synergii, stylistycznego pojednania i przenikania się nurtów. Takie podejście zaskarbiło mu szerokie grono odbiorców, zarówno wśród brzmieniowych purystów, jak i nastawionych na szalone rozwiązania wielbicieli improwizacji.

Marta Jundziłł Jazzarium

Długo byłem przekonany o tym, że wyjątkowe moce nie istnieją w realnym świecie, a tylko w komiksach i filmach sci-fi, aż tu nagle spotkało mnie wielkie zaskoczenie. Dominik Wania udowadnia, że można nie tylko mieć super moc, ale realizować ją w tak zjawiskowej branży jaką jest jazz. Nagrał on bowiem album „Lonely Shadows”, który ma postać solowego koncertu w najczystszej postaci.

JazzSoul

Lonely Shadows to pierwszy solowy album w ECM nagrany przez Dominika Wanię, muzyka o uderzającej oryginalności. Wrażliwość pianisty na wydobycie dźwięku, jego barwę i fakturę, wywodzi się z jego klasycznego wykształcenia, ale cechuje go także niesamowity instynkt improwizatorski, skupiający się na szczególe muzyki budowanej tu i teraz, z immanentnym wyczuciem struktury.

RMF Classic


SEIFERT NIGHT, the best of Polish jazz: EABS, 4 listopada 2022, Pancevo Jazz Festival

EABS to wrocławska formacja, która przebojem wdarła się na polską scenę jazzową publikując w 2017 roku kapitalny krążek poświęcony twórczości Krzysztofa Komedy („Repetitions. Letters to Krzysztof Komeda)”. W ubiegłym roku zespół zmierzył się z twórczością Zbigniewa Seiferta, a efekt okazał się równie zachwycający jak ich kapitalne próby odczytania na nowo muzyki Komedy. Koncert w Berlinie będzie promocją tego właśnie najnowszego projektu, a odbędzie się 5 maja o godz. 21.30 w klubie Prince Charles.

Zespół wystąpi w składzie:

Marek Pędziwiatr – fortepian, syntezatory i śpiew,

Marcin Rak – perkusja,

Paweł Stachowiak - gitara basowa, moog,

Olaf Węgier - saksofon tenorowy,

Jakub Kurek – trąbka

SEIFERT NIGHT:

2021

- Belgrade Jazz Festival 2021: Marcin Wasilewski Trio feat. Joe Lovano, Mateusz Smoczyński Trio oraz Piotr Damasiewicz Trio.

- KOMEDA/SEIFERT NIGHT at Budapest Music Center 2021: Kuba Więcek & Piotr Pianohooligan Orzechowski, Atom String Quartet, EABS

2022

- X-Jazz Berlin 2022: EABS, Monika Borzym & Friends feat. Kacper Smoliński

- Seifert Night in Munich 2022: Adam Pierończyk Trio, Leszek Żądło Trio

- Belgrade Jazz Festival 2022: Dominik Wania

- Pancevo Jazz Festival 2022: EABS

Belgrade Jazz Festival, Pancevo Jazz Festival i Fundacja im. Zbigniewa Seiferta zapraszają na Seifert Night, the best of Polish Jazz! 2022

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako część wieloletniego programu NIEPODLEGŁA 2017–2022