Jury

Ernst Reijseger

- wiolonczelista i kompozytor, ur. w Naarden (Holandia) w 1954 roku. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku siedmiu lat. Anner Bijlsma, jego nauczyciel w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Amsterdamie, zachęcił go do poszukiwania własnych ścieżek i odrębnego języka muzycznego. Decyzja ta zaowocowała na przestrzeni długiej kariery współpracą z licznymi artystami poza schematem i w poprzek granic gatunkowych, co zaowocowało wyjątkową pozycją tego twórcy w świecie muzycznym.

W ostatnich latach Reijseger komponuje dla orkiestry barokowej Forma Antiqua (Symfonia wulkanów), zespołu instrumentów dętych Nederlands Blazers Ensemble oraz Ensemble Modern. Nową dziedziną jego twórczości są ścieżki dźwiękowe dla takich reżyserów jak Werner Herzog (m.in. Biały diament, Jaskinia zapomnianych snów) oraz bracia Alex i Andrew Smith (Walking Out).

Ernst Reijseger wydał dwadzieścia kilka płyt (w tym także z muzyką filmową) pod szyldem audiofilskiej wytwórni Winter&Winter. Przez cały rok prezentuje znakomite recitale solowe. Jego solowe albumy (Colla Parte, 1997; Tell Me Everything, 2008; Crystal Palace, 2014) cieszą się wielkim uznaniem w prasie międzynarodowej.

Swoimi występami na żywo Reijseger podważa typowe oczekiwania, stawiając na śmiałą i esencjonalną komunikację. Koncerty tria Reijseger-Fraanje-Sylla poruszają słuchaczy do łez i dowodzą, że muzyka nie poddaje się szufladkowaniu i wymaga wyłącznie nawiązania szczerej więzi duchowej.

Reijseger współpracuje z licznymi wykonawcami muzyki improwizowanej i jazzowej (Uri Caine, Han Bennink and Misha Mengelberg’s Instant Composers Pool, Louis Sclavis, Harmen Fraanje), a także poważnej, w tym barokowej (Yo Yo Ma, Giovanni Sollima, Erik Bosgraaf) oraz tradycyjnej (Trilok Gurtu, Cuncordu e Tenore de Orosei, Groove Lélé, Naná Vasconcelos, Mola Sylla). Dzięki umiejętności łączeniu różnych form sztuki jest chętnie zapraszany do współpracy przez poetów, tancerzy, aktorów, malarzy, rzeźbiarzy, fotografików oraz twórców filmowych.

Ernst Reijseger jest bohaterem lub centralną postacią pięciu filmów dokumentalnych autorstwa Cherry’ego Duynsa, Jacquesa Goldsteina, Thomasa Doebelego i Maartena Schmidta, Wernera Herzoga oraz Mylesa O’Reilly’ego.