Erik Friedlander

Miłość do muzyki zaszczepił w nim ojciec, słynny fotograf i meloman. Otoczonymuzyką edukację muzyczną rozpoczął już jako 5-latek, początkowo ucząc się gry na gitarze, następnie na wiolonczeli. Jako dwudziestolatek stał się wziętym muzykiem studyjnym, związanym m.in. ze słynną nowojorską muzyczną sceną Downtown. Współpracował z takimi znakomitościami jak The Mountain Goats, John Zorn, Dave Douglas and Courtney Love.

Wśród powstałych w ostatnim okresie projektów Erika Friedlandera wyróżnia się Black Phebe – zespół złożony z trzech połączonych triów. 2015 Oscalypso to pełen groove’u hołd oddany kontrabasiście Oscarowi Pettifordowi (grającemu też czasami na wiolonczeli). Magiczny solowy album Illuminations łączy inspiracje zdobnictwem dawnych ksiąg z rytualnym gestem tanecznym i renesansowymi formami wokalnymi. Z kolei projekt Nighthawks powstał podczas przerwy w dostawie prądu na dolnym Manhattanie spowodowanej huraganem Sandy. Wykonawcą jest prowadzony przez Erika kwartet Bonebridge Band (gitara w technice slide, wiolonczela, bas i perkusja). Na elegijnym albumie Claws & Wings, dedykowanym zmarłej żonie Erika Friedlandera, słyszymy także Ikue Mori (perkusja komputerowa) i Sylvie Courvoisier (fortepian). Wreszcie American Power to winyl wydany w limitowanej wersji we współpracy z fotografikiem Mitchem Epsteinem.

Ponadto artysta ukończył niedawno pracę nad muzyką do filmu fabularnego „Thoroughbred” w reżyserii Cory’ego Finley'a, który zostanie zaprezentowany podczas festiwalu Sundance. Jest również autorem muzyki do reklam, projektów tanecznych oraz filmów dokumentalnych (m.in. „Nothing on Earth” – poświęconego niebezpiecznym wyprawom Murray’a Fredericksa, fotografa krajobrazów, na czapę lodową Grenlandii). Fabularny „Future Weather” z jego muzyką wszedł na ekrany w roku 2013.

Kalendarium 2018

25.07
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (półfinały)
26.07
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (półfinały)
27.07
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (finał)
28.07
– koncert galowy w Krakowie

Więcej >>>

O konkursie

Zbigniew Seifert (1946-1979) to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, obdarzony nieprzeciętnym talentem muzycznym, którego przedwczesna śmierć uniemożliwiła pełne rozwinięcie jego muzycznych możliwości i przekreśliła imponująco rozwijającą się światową karierę.

czytaj więcej

Regulamin

Regulamin III Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta, 25-27 lipca 2018 r. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, 28 lipca 2018 r. Kraków

czytaj więcej

Nagrody

10.000 EURO – I miejsce, statuetka oraz występ podczas koncertu finałowego laureatów

5.000 EURO – II miejsce, statuetka oraz występ podczas koncertu finałowego laureatów

2.000 EURO – III miejsce, statuetka oraz występ podczas koncertu finałowego laureatów

czytaj więcej

Galeria

Zdjęcia Marka Karewicza

Fundacja-seiferta.jpgBaran.jpg Baran.jpgUM krakow.jpgKbf.jpgMalopolska.gif