Aktualności

Seifert Night at Belgrade Jazz Festival

28 października 2021 r., godz. 19.00, Main Hall DOB

MARCIN WASILEWSKI TRIO & JOE LOVANO

Piotr Damasiewicz & Into The Roots

MATEUSZ SMOCZYŃSKI TRIO

Fundacja im. Zbigniewa Seiferta powstała w 2010 r. aby z jednej strony upowszechniać dorobek swojego patrona, z drugiej strony aby wspierać młodych artystów grających muzykę improwizowana na instrumentach smyczkowych, z trzeciej zaś strony aby promować polski jazz za granicą.

Dotychczas najważniejszym wydarzeniem w działalności fundacji był Seifert Competition www.seifertcompetitiom.com. Od lat oprócz nagród finansowych przyznanych w ramach konkursu staramy się wspomagać naszych laureatów w ich rozwoju muzycznym czy to poprzez organizowanie koncertów w Polsce i za granicą czy wydawanie płyt.

Rok 2021 r. to rok, w którym Seifert obchodziłby swoje 75 urodziny i jest to rok przełomowy dla naszej instytucji. Wbrew przeciwnościom spowodowanym przez pandemię udało nam się zorganizować I edycję festiwalu Seifert Jazz Days. Inaugurujemy także szeroko zakrojony projekt Seifert Night - the best of Polish Jazz. A Belgrade Jazz Festival jest naszym pierwszym Partnerem na tej drodze. Jesteśmy dumni, że to właśnie w Belgradzie będzie miała miejsce tak znacząca prezentacja osiągnięć polskiej sceny jazzowej. A wszystko to pod patronatem i z nazwiskiem Seiferta na pierwszym miejscu.

Zbigniew Seifert to jedna z najznamienitszych postaci polskiego jazzu, a także jedna z najważniejszych postaci światowej wiolinistyki jazzowej. Artysta, który mimo swojego krótkiego życia (1946-1979) bezkompromisowo dążył do realizacji i autentycznej prezentacji swojej muzyki. Niestety jego dorobek nie jest ogromny, pozostaje nam tylko się cieszyć z faktu, że wartość jego spuścizny jest ponadczasowa.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni organizatorom Belgrade Jazz Festival za możliwość współpracy i prezentacji znakomitego polskiego programu z amerykańską gwiazdą na czele. Jestem przekonana, że wieczór ten będzie wyjątkowy.

W ramach Seifert Night usłyszą Państwo: Marcin Wasilewski Trio feat. Joe Lovano, Mateusz Smoczyński Trio oraz Piotr Damasiewicz Trio.

Belgrade Jazz Festival i Fundacja im. Zbigniewa Seiferta zapraszają na Seifert Night, the best of Polish Jazz! 

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako część wieloletniego programu NIEPODLEGŁA 2017–2022