Aktualności

Seifert Night na XJAZZ! Festival w Berlinie

Seifert Night to projekt który rodził się i wzrastał od kilku lat. Pomysł pierwotnie odnosił się do promocji laureatów Seifert Competition za granicą. Jego organizator - Fundacja im. Zbigniewa Seiferta – zapraszała młodych muzyków na poszczególne koncerty, które z czasem przerodziły się w pomysł realizacji zakrojonego na znacznie większą skalę, parasolowego projektu Seifert Night, dzięki któremu Fundacja promować może nie tylko muzykę Zbigniewa Seiferta, nie tylko laureatów Seifert Competition, ale szeroko rozumianą polską scenę jazzową.

Pierwsza odsłona Seifert Night odbyła się w październiku 2021 roku podczas Belgrade Jazz Festival w Serbii. Kolejną podziwiać będzie publiczność słynnego XJAZZ! Festival w Berlinie.

XJAZZ! Festival to zainaugurowane w 2014 roku jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń europejskiej sceny jazzowej. Festiwal skupia się na prezentacji nowatorskich form muzyki improwizowanej, ale otwarty jest także na muzykę etniczną, alternatywną i współczesną klasykę. Dyrektorem artystycznym imprezy jest trębacz Sebastian Studnitzky, od lat zaangażowany w muzyczną współpracę pomiędzy Polską i Niemcami. Wydarzenia festiwalowe odbywają się w klubach i salach koncertowych zlokalizowanych w dzielnicy Kreuzberg i każdego roku przyciągają dziesiątki tysięcy słuchaczy. W tym roku w Berlinie wystąpi 75 zespołów i ponad 200 muzyków z całego świata. We współpracy z Fundacją im. Zbigniewa Seiferta oraz Instytutem Adama Mickiewicza organizatorzy X-Jazz Festival zaprosili również dwa znakomite polskie zespoły: wrocławski EABS oraz wokalistkę Monikę Borzym, która wystąpi wspólnie z grającym na harmonijce Kacprem Smolińskim oraz grupą niemieckich muzyków.

EABS to wrocławska formacja, która przebojem wdarła się na polską scenę jazzową publikując w 2017 roku kapitalny krążek poświęcony twórczości Krzysztofa Komedy („Repetitions. Letters to Krzysztof Komeda)”. W ubiegłym roku zespół zmierzył się z twórczością Zbigniewa Seiferta, a efekt okazał się równie zachwycający jak ich kapitalne próby odczytania na nowo muzyki Komedy. Koncert w Berlinie będzie promocją tego właśnie najnowszego projektu, a odbędzie się 5 maja o godz. 21.30 w klubie Prince Charles

Zespół wystąpi w składzie: 

Marek Pędziwiatr – fortepian, syntezatory i śpiew, 

Marcin Rak – perkusja, 

Paweł Stachowiak - gitara basowa, moog, 

Olaf Węgier - saksofon tenorowy, 

Jakub Kurek – trąbka.

EABS: XJAZZ! FESTIVAL - Tickets (dgbrt.de)

Tego samego wieczoru na berlińskim X-Jazz Festival pojawi się również polska wokalistka jazzowa Monika Borzym. Jej muzyczna kariera rozpoczęła się od znakomicie przyjętego występu na festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie, po którym zaproponowano jej pierwszy kontrakt płytowy (Sony Music). Obdarzona charyzmą i poczuciem humoru artystka jest doskonałym przykładem muzyka nowej generacji, który płynnie łączy jazz z innymi gatunkami. Wśród artystów, z którymi miała okazję współpracować znajdują się m.in. takie tuzy jazzowe jak Randy Brecker, Gil Goldstein, Aaron Parks, Chris Potter czy John Scofield.

W poświęconym pamięci Zbigniewa Seiferta koncercie Monice Borzym towarzyszyć będzie okrzyknięty nową nadzieją polskiego jazzu wirtuoz harmonijki Kacper Smoliński oraz grupa znakomitych niemieckich muzyków: 

Sebastian Studnitzky – trąbka, 

Rainer Böhn – fortepian, 

Markus Pichler – gitara basowa, 

Peter Gall – perkusja.

Koncert odbędzie się w klubie jazzowym Orania o godz. 19.30. 

Monika Borzym & Friends feat. Kacper Smoliński: XJAZZ! FESTIVAL - Tickets (dgbrt.de)

www.culture.pl

   

   Fundacja Seiferta

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której celem jest budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie. Instytut współpracuje z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.