Aktualności

Konkurs Seiferta po raz czwarty!

Fundacja im. Zbigniewa Seiferta już po raz czwarty zaprasza skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów do udziału w międzynarodowym konkursie poświęconym pamięci swego patrona. Pula nagród sięga 17.000 EURO! Zgłoszenia tylko do 31 marca.

„Był geniuszem. Miał tę samą zdolność wydobywania najlepszych cech z towarzyszących mu muzyków co Miles Davis” (Glen Moore, Oregon)

„To nasz narodowy skarb” (Tomasz Stańko)

„Paganini jazzowych skrzypiec!” (Urszula Dudziak)

Tak Seiferta wspominali najsłynniejsi jazzmani, którzy mieli okazję współpracować z nim przed laty. I nie ma w tych opiniach cienia przesady. Zbigniew Seifert był jednym z najwybitniejszych skrzypków jazzowych naszych czasów. Za cel artystyczny postawił sobie przetłumaczenie na język skrzypiec tego, co w jazzie kochał najbardziej – muzyki swojego mistrza Johna Coltrane’a. A jednak udało mu się znacznie więcej, niż tylko zostać Coltrane'em jazzowych skrzypiec. Jego pozycja w panteonie światowych gwiazd jazzu jest niekwestionowana, a po kilku dekadach od przedwczesnej śmierci artysty, jego muzyka wciąż zachwyca wirtuozerią, uczuciową głębią i intensywnością. By oddać mu hołd, a jednocześnie pielęgnować pamięć o tym wspaniałym artyście Fundacja im. Zbigniewa Seiferta powołała do życia konkurs jego imienia. Trzy poprzednie edycje tego wydarzenia (w 2014, 2016 i 2018 r.) zakończyły się olbrzymim sukcesem. Do udziału w przesłuchaniach zgłosiło się łącznie ponad stu skrzypków z czterech stron świata. Zwycięzcami zostali kolejno: Bartosz Dworak, Mateusz Smoczyński i Mario Forte.

IV edycja Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta odbędzie się w dniach 7 – 10 lipca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Do konkursu mogą aplikować nie tylko skrzypkowie, ale również altowioliści i wiolonczeliści. W pierwszym etapie kwalifikacyjnym uczestnicy konkursu zobligowani są do nadesłania nagrań dowolnie wybranych kompozycji, w tym jednego utworu solowego. W dalszym etapie konkursu – odbywających się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach przesłuchaniach półfinałowych i finałowych – jego uczestnicy zobowiązani będą do prezentacji utworów Seiferta.

Kompletne zgłoszenie do konkursu należy przesłać za pośrednictwem strony www.seifertcompetition.com w nieprzekraczalnym terminie do 31 marca 2020 r. O wynikach wstępnych eliminacji wszyscy kandydaci zostaną poinformowani w terminie do 15 kwietnia 2020 r.

Organizatorzy przewidzieli trzy nagrody w Konkursie:

I nagroda - 10.000 EURO

II nagroda - 5.000 EURO

III nagroda - 2.000 EURO

Podobnie jak podczas poprzednich edycji konkursu swojego laureata będzie mogła również wybrać publiczność. Głosowanie odbędzie się za pośrednictwem strony www.seifertcompetition.com

Formularz rejestracyjny

Regulamin Konkursu

WIĘCEJ INFORMACJI:

Facebook: https://www.facebook.com/Seifert-Competition

Twitter: https://twitter.com/seifertcontest

Instagram: https://www.instagram.com/seifertcontest/