Tomasz Stańko o Zbigniewie Seifercie

2014-02-14

To był fantastyczny skrzypek (...). On grał techniką coltranowską, kwartową, zupełnie nie skrzypcową, miał swój silnie określony styl co jest rzeczą właściwą tylko dla muzyków wybitnych (…).


To był fantastyczny skrzypek i nikt do tej pory tak nie gra. On grał techniką coltranowską, kwartową, zupełnie nie skrzypcową, miał swoje brzmienie, miał swój silnie określony styl co jest rzeczą właściwą tylko dla muzyków wybitnych (…). Zbyszek od początku był taką moją prawą ręką bo on zawsze doskonale wiedział co ma grać. Poza tym jego miłość do muzyki, jego pasja do jazzu wyróżniała go (…). Byłem nieszczęśliwy w Krakowie jak długo nie mogłem zrobić bandu, dopiero potem się to tak wolno ustaliło z Januszem Stefańskim, ze Zbyszkiem Seifertem, z Januszem Muniakiem, z Bronkiem Suchankiem. To mi się wszystko świetnie ułożyło i miałem ten band, któremu mogłem dać całkowitą wolność. Bronek i Zbyszek mieli niektóre partie smyczkowe, freejazzowe niezwykłe. Jasiu Muniak też był niesamowity w tym bandzie i Janusz, który zawsze grał świetnie na bębnach. Tak że to był bomba band. (…) My w Kwintecie przede wszystkim kochaliśmy muzykę, kochaliśmy to życie, kochaliśmy jazz. Kwintet to był niezwykły band. W Polsce rzeczywiście nie było w zasadzie takich zespołów. Taki zespół ma się raz w życiu, ja go miałem raz. Potem miałem świetne bandy, zawsze mam świetne bandy, ale to już nie było to. (…) Cały czas mi się wydaje, ze nie było takiego skrzypka i to jest w zasadzie nasz narodowy skarb.

Kalendarium 2018

25.07
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (półfinały)
26.07
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (półfinały)
27.07
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (finał)
28.07
– koncert galowy w Krakowie

Więcej >>>

O konkursie

Zbigniew Seifert (1946-1979) to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, obdarzony nieprzeciętnym talentem muzycznym, którego przedwczesna śmierć uniemożliwiła pełne rozwinięcie jego muzycznych możliwości i przekreśliła imponująco rozwijającą się światową karierę.

czytaj więcej

Regulamin

Regulamin III Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta, 25-27 lipca 2018 r. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, 28 lipca 2018 r. Kraków

czytaj więcej

Nagrody

10.000 EURO – I miejsce, statuetka oraz występ podczas koncertu finałowego laureatów

5.000 EURO – II miejsce, statuetka oraz występ podczas koncertu finałowego laureatów

2.000 EURO – III miejsce, statuetka oraz występ podczas koncertu finałowego laureatów

czytaj więcej

Galeria

Zdjęcia Marka Karewicza

Więcej filmów

Fundacja-seiferta.jpgBaran.jpg Baran.jpgUM krakow.jpgKbf.jpgMalopolska.gif