Warsztaty dla skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów jazzowych!

2019-04-18

Po raz trzeci Fundacja im. Zbigniewa Seiferta organizuje warsztaty dla osób chcących zacząć swoją przygodę z muzyką improwizowaną bądź zgłębić tajniki jazzu na instrumentach smyczkowych. Warsztaty odbędą się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach w dniach 2 - 8 lipca 2019.


Warsztaty przygotowuje Fundacja im. Zbigniewa Seiferta, organizator Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Wydarzenie to odbywa się regularnie, co 2 lata w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W tym roku Fundacja Seiferta ponownie zagości w tym wspaniałym i nowoczesnym obiekcie, by pod okiem fantastycznych muzyków i jazzowych legend uczyć i wychowywać nowe pokolenie jazzowych skrzypków-wirtuozów (MARK FELDMAN, MARIO FORTE, MATEUSZ SMOCZYŃSKI, BENJAMIN "BENNI" VON GUTZEIT). Choć nie tylko! Warsztaty przeznaczone bowiem będą zarówno dla skrzypków, jak też muzyków grających jazz i muzykę improwizowaną na innych instrumentach smyczkowych. Obowiązuje tylko jedno ograniczenie – uczestnik warsztatów musi mieć ukończone 18 lat.
W programie warsztatów przewidziane są zajęcia indywidualne z wykładowcami, jak również nauka gry w zespole. Zaplanowano także wieczorne jam session z zespołem Kuba Płużek Trio.

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA. NA ZGŁOSZENIA CZEKAMY DO 15 czerwca 2019. 

HARMONOGRAM:

2 lipca – przyjazd do Lusławic i zajęcia popołudniowe/wieczorne

3 lipca – 6 lipca – zajęcia

7 lipca – zajęcia poranne + wieczorny koncert wykładowców w Europejskim Centrum MuzykiKrzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

8 lipca – wyjazd do Krakowa 

MIEJSCE: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

KOSZT: 2.000 zł. Cena zawiera: zajęcia, nocleg w pokojach dwuosobowych, całodzienne wyżywienie oraz transport lokalny na trasie Kraków-Lusławice-Kraków.

UWAGA!!! Dla osób, które zapiszą się na warsztaty do 30 maja opłata wynosi 1.800 zł. 

UWAGA!!! Mark Feldman prowadzi zajęcia tylko 2 i 3 lipca.1 lipca w Radio Kraków odbędzie się koncert: Marka Feldmana, Mario Forte i Mateusza Smoczyńskiego. 7 lipca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbędzie się koncert: Mario Forte, Mateusza Smoczyńskiego i Benni von Gutzeita z triem Kuby Płużka. Wstęp na wyżej wymienione koncerty dla uczestników warsztatów jest bezpłatny!

W przypadku zainteresowania bardzo prosimy o wypełnienie formularza aplikacyjnego i wysłanie na adres info@zbigniewseifert.org

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

Organizator: Fundacja im. Zbigniewa Seiferta

Informacje można również uzyskać pod adresem: info@zbigniewseifert.org

***

Mark Feldman

W 2006 roku po raz pierwszy wykonał Drugi koncert skrzypcowy Jay’a Weigela, z udziałem członków Louisiana Philharmonic Orchestra w Cultural Arts Center w Nowym Orleanie. W ostatnich latach współpracował także jako solista z WDR Radio Orchestra oraz Basil Symphonetta. Brał udział w nagraniu płyty String Quartets Johna Zorna (Tzadik Records) oraz Book of Tells na kwartet smyczkowy własnego autorstwa (Enja Records). We współpracy z trio Abaton wykonał utwory skomponowane przez Sylvie Courvoisier, czego efektem stał się album nagrany dla wytwórni ECM Records. W październiku 2006 ukazała się jego płyta What Exit wytwórni ECM, we współpracy z Johnem Taylorem, Andersem Jorminem i Tomem Rainey’em. Mark jest obecnie członkiem John Abercrombie Quartet, w skład którego wchodzą także Joey Baron i Marc Johnson. Oprócz odbycia międzynarodowych tras koncertowych, muzycy nagrali wspólnie albumy Open Land, Cat n’Mouse oraz Class Trip (ECM Records).

Koncertował między innymi z takimi artystami jak: Kenny Wheeler, John Taylor, Paul Bley, Billy Hart, Lee Konitz, Joe Lovano, Anthony Davis, Dave Douglas, Richard Galliano, The Arcado String Trio, Louis Sclavis, Muhal Richard Abrams, Wolfgang Puschnig, Tim Berne, Mark Dresser i Uri Caine. Kompozytor John Zorn w przeciągu ostatnich dziesięciu lat zapraszał go do wielu koncertów i nagrań, między innymi z Masada String Trio, Bar Kokhba, a także rejestracji muzyki filmowej i kameralnej oraz dwóch płyt z jego kompozycjami związanymi z projektem Masada – Masada Recital na skrzypce i fortepian oraz Malphas: the Book of Angels Vol. 3, obie w wytwórni Tzadik Records. Jako kompozytor pisał i występował z Kronos Quartet oraz WDR Radio Orchestra. Wykonywał także muzykę rozrywkową, jako muzyk studyjny pracujący między innymi z Sheryl Crow, The Manhattan Transfer, Dianą Ross i Carole King.

***

Mario Forte, skrzypek, kompozytor i dyrygent. Zainteresował się muzyką już w wieku trzech lat, a rok później rozpoczął naukę gry na skrzypcach. Swoją edukację muzyczną kontynuował przez 22 lata, pobierając nauki w pięciu konserwatoriach, m.in. w Narodowym Wyższym Konserwatorium Muzyki i Tańca w Paryżu, które ukończył w 2010 r. Brał udział w kursach mistrzowskich i studiował u takich sław jak Glenn Ferris, Pierre De Bethmann, François Theberge, Barry Harris, Riccardo Del Fra, Didier Lockwood, Mark Feldman, Evan Parker, Denis Cohen, Ida Haendel, David Liebman, Dominique Juchors, Laurent Korcia i Dré Pallemaerts. W latach 2010 – 2012 skomponował i wydał swój pierwszy album Walkin’ Tribute – Symphonic Project, nagrany z filharmoniczną orkiestrą i słynnym puzonistą Glennem Ferrisem. Time Signature jeden z utworów znajdujących się tej na tej płycie, otrzymał I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie AES w Monachium. W 2011 r. został profesorem na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Uniwersytecie w Lozannie w Szwajcarii. Jest laureatem I nagrody w Konkursie Seiferta w 2018 r.

***

Benjamin „Benni” von Gutzeit

Do dwunastego roku życia pobierał nauki od ojca, a następnie trafił pod skrzydła uznanego altowiolisty Emile’a Cantora, członka grupy Orpheus String Quartet. W 1992 roku, a następnie ponownie w 1994 roku, zdobył pierwsze miejsce w finale organizowanego w Niemczech konkursu dla młodych muzyków „Jugend Musiziert”. W 1994 roku zwyciężył zdobywając maksymalną liczbę punktów. Dzięki tej wygranej, w wieku czternastu lat wyruszył w tournée koncertowe po Japonii. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wpłynęło na rozwój jego muzycznych zainteresowań. Gdy miał piętnaście lat, zafascynowała go muzyka popularna. Poza altówką, wziął również do ręki elektryczną gitarę basową. W latach 2001-2004 studiował w Konserwatorium im. Brucknera w austriackim Linz pod okiem skrzypka jazzowego Andreasa Schreibera.

Doświadczenia utrwaliły jego miłość do muzyki jazzowej i ujawniły jego prawdziwą mocną stronę. Jazz dawał mu możliwość zarówno utrzymania wysokich umiejętności w zakresie gry na instrumencie, jak i odkrywania swojej kreatywności i ekspresji. W 2004 roku przeniósł się do Holandii, aby tam kontynuować studia w zakresie muzyki jazzowej w Konserwatorium w Amsterdamie pod okiem uznanych saksofonistów Ferdinanda Povela i Jaspera Bloma oraz gitarzysty Jessego van Rullera. W ten sposób stał się nieodłączną częścią holenderskiej jazzowej sceny muzyki improwizowanej. Brał udział w wielu projektach, w tym m.in. Elastic Jargon Maurice’a Horsthuisa, Starvinsky Orkestar Martina Fondse’a, Laetitia van Krieken Big Bang, Celano-Baggiani-Group oraz Wicked Jazz Sounds. Występował w niezliczonych salach koncertowych podczas wielu festiwali, m.in. podczas North Sea Jazz Festival. W 2010 roku przeniósł się do Nowego Jorku (dzięki stypendiom uzyskanym od następujących instytucji: Dutch Fonds Podiumkunsten, Deutsche Stiftung Musikleben oraz Fundacji Kogel&Schmidt). Był pierwszym altowiolistą, który uzyskał tytuł magistra Wydziału Jazzowego Manhattan School of Music. Uczył się pod okiem takich nauczycieli jak Phil Markowitz, Garry Dial, Chris Rosenberg czy John Riley. Występował i nagrywał z wieloma znakomitymi muzykami, w tym ze skrzypkiem jazzowym Markiem Feldmanem, wirtuozem muzyki elektronicznej Matthew Herbertem, wiolonczelistą Ernstem Reijsegerem, basistką Lindą Oh, pianistą Cyrusem Chestnutem oraz saksofonistą Davem Liebmanem. Od 2012 roku występuje jako altowiolista w utytułowanym nagrodą Grammy zespole jazzowym Turtle Island Quartet.

***

Mateusz Smoczyński – skrzypek jazzowy, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasieAndrzeja Gębskiego. Od 2017 roku prowadzi klasę skrzypiec jazzowych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Zwycięzca II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. W rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum został uznany za jazzowego skrzypka roku 2017. Występował na najważniejszych scenach i festiwalach jazzowych niemal na całym świecie. Współpracował z takimi artystami jak: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Gil Goldstein, Richie Beirach, Glen Moore, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Urszula Dudziak, Vladislav “Adzik” Sendecki, Leszek Możdżer, Janusz Skowron, Kazimierz Jonkisz, Jerzy Maksymiuk, Kayah, Natalia Kukulska, Anna Maria Jopek, Monika Borzym, Aga Zaryan, Grzech Piotrowski, Adam Sztaba i Sebastian Karpiel Bułecka.

Nagrał kilkadziesiąt płyt. Wielokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie “Młoda Polska”. Laureat nagrody “Grand Prix” w kategorii Nadzieja Roku 2007 plebiscytu Jazz Melomani. Jest autorem koncertu skrzypcowego “Adam’s Apple”, którego prawykonanie odbyło się w listopadzie 2018 roku w NOSPR. Razem z Joachimem Kühnem, Bronisławem Suchankiem, Januszem Stefańskim i Bohdanem Jarmołowiczem brał udział w prawykonaniu koncertu jazzowego na skrzypce, orkiestrę symfoniczną i grupę rytmiczną Zbigniewa Seiferta.

Warsztaty 2017

Warsztaty 2015 

Kalendarium 2018

25.07
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (półfinały)
26.07
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (półfinały)
27.07
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (finał)
28.07
– koncert galowy w Krakowie

Więcej >>>

O konkursie

Zbigniew Seifert (1946-1979) to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, obdarzony nieprzeciętnym talentem muzycznym, którego przedwczesna śmierć uniemożliwiła pełne rozwinięcie jego muzycznych możliwości i przekreśliła imponująco rozwijającą się światową karierę.

czytaj więcej

Regulamin

Regulamin III Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta, 25-27 lipca 2018 r. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, 28 lipca 2018 r. Kraków

czytaj więcej

Nagrody

10.000 EURO – I miejsce, statuetka oraz występ podczas koncertu finałowego laureatów

5.000 EURO – II miejsce, statuetka oraz występ podczas koncertu finałowego laureatów

2.000 EURO – III miejsce, statuetka oraz występ podczas koncertu finałowego laureatów

czytaj więcej

Galeria

Zdjęcia Marka Karewicza

Więcej filmów

Fundacja-seiferta.jpgBaran.jpg Baran.jpgUM krakow.jpgKbf.jpgMalopolska.gif