Glen Moore o Zbigniewie Seifercie

2013-04-22

Po raz pierwszy usłyszałem Zbiggiego na kasecie Jeremiego Steiga, nagranej w Berlinie w 1969 r. Grał solo w utworze Autumn Leaves.


W pierwszym momencie myślałem, że to gra kwartet smyczkowy. Potem usłyszałem go podczas koncertu w Avignonie z Toto Blanc w 1976 r. Paul McCandless i ja spotkaliśmy się z nim następnego dnia i Paul ze Zbiggym byli tak wspaniałą dla siebie inspiracją, że zaprosiliśmy Zbiggiego do Stanów Zjednoczonych aby nagrać płytę „Violin” z grupą Oregon. W moim utworze „Flażolet” miał tak zaawansowane sugestie dotyczące improwizacji, że zrozumienie ich zajęło mi parę lat. Na albumie z najlepszymi utworami Oregonu znajdziecie tę 15-minutową improwizację.

Zbiggy przesłał mi swoje nagrania „Man of the Light”, które zagrałem Bennemu Wallace’owi. Benny uwielbiał to nagranie, ponieważ Zbiggy grał wcześniej na saksofonie i był w stanie zagrać większość zagrywek Coltrane’a na skrzypcach.

Kiedy pojawiła się możliwość nagrania dla Electry/Asylum, zaprosiłem Zbigniewa i Davida Darlinga, a także Jana Hammera do stworzenia super grupy. Zbigniew dyrygował wszystkimi utworami (improwizowanymi i zaaranżowanymi) w których grał, przenosząc nas na zupełnie nowe poziomy możliwości.

Był jedną z najbardziej inspirujących i kreatywnych osób, z którymi miałem okazję grać.

Kalendarium 2018

25.07
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (półfinały)
26.07
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (półfinały)
27.07
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (finał)
28.07
– koncert galowy w Krakowie

Więcej >>>

O konkursie

Zbigniew Seifert (1946-1979) to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, obdarzony nieprzeciętnym talentem muzycznym, którego przedwczesna śmierć uniemożliwiła pełne rozwinięcie jego muzycznych możliwości i przekreśliła imponująco rozwijającą się światową karierę.

czytaj więcej

Regulamin

Regulamin III Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta, 25-27 lipca 2018 r. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, 28 lipca 2018 r. Kraków

czytaj więcej

Nagrody

10.000 EURO – I miejsce, statuetka oraz występ podczas koncertu finałowego laureatów

5.000 EURO – II miejsce, statuetka oraz występ podczas koncertu finałowego laureatów

2.000 EURO – III miejsce, statuetka oraz występ podczas koncertu finałowego laureatów

czytaj więcej

Galeria

Zdjęcia Marka Karewicza

Więcej filmów

Fundacja-seiferta.jpgBaran.jpg Baran.jpgUM krakow.jpgKbf.jpgMalopolska.gif