Adam Baruch urodził się 17 grudnia 1951 r. w Chorzowie. Jego rodzice przeżyli Holocaust. W 1967 r. wyemigrował do Izraela. Ma żonę i córkę. Mieszka w Kiryat Haim, na przedmieściach Hajfy.
Adam jest absolwentem Technionu (Izraelski Instytut Technologii) w Hajfie, a także innych instytucji akademickich. Posiada dyplomy z matematyki, fizyki, informatyki i pedagogiki. Równolegle z aktywnością okołomuzyczna, prowadzi działalność zawodową i akademicką z zakresu informatyki i programowania.
Jest właścicielem i jednocześnie dyrektorem zarządzającym Jazzis Ltd. – jednej z największych izraelskich wytwórni muzycznych. Zna całkiem sporo języków i kocha muzykę, kino, literaturę i podróże.
Choć Adam wychował się na muzyce rockowej, jego fascynacja formą jazzową zaczęła się już bardzo wcześnie. Zakochał się w jazzie słuchając w Polsce zakazanych audycji radiowych takich zachodnich rozgłośni jak Głos Ameryki czy Radio Wolna Europa. Wraz ze śmiercią Stalina muzyka jazzowa w Polsce mogła wyjść z „podziemia” i stała się kwitnącą i całkiem popularna dziedziną sztuki. Mimo młodego wieku Adam Baruch zaczął chadzać na koncerty i jam session, pochłaniać książki i magazyny jazzowe oraz kolekcjonować płyty. Został najmłodszym w historii członkiem Polskiego Stowarzyszeni Jazzowego.
Po przeprowadzce do Izraela w 1967 r. kontynuował swoją działalność jazzową i nawiązywał kolejne kontakty z artystami, pisarzami, nauczycielami i organizatorami z całego świata. Opublikował wiele artykułów o muzyce jazzowej w wiodących czasopismach m.in. down beat, Jazz Journal International, Jazz Forum czy Jazz News International. Adam wciąż pisze o muzyce i do dnia dzisiejszego napisał ponad 5000 recenzji płyt zamieszczonych w rozmaitych publikacjach oraz na jego stronach internetowych.
W 1978 r. założył Izraelskie Stowarzyszenie Jazzowe (IJS, Israel Jazz Society) – pierwszą organizację w Izraelu mającą na celu promocję jazzu. Przez wiele lat wydawał miesięcznik z aktualnościami IJS oraz organizował koncerty i trasy koncertowe dla zagranicznych muzyków. Za jego inicjatywą izraelscy muzycy jazzowi zaczęli pojawiać się na międzynarodowych festiwalach i konkursach.
Adam aktywnie uczestniczył także w tworzeniu Europejskiej Federacji Jazzowej, która później przekształciła się Międzynarodową Federacją Jazzową. W 1980 r. został wybrany na członka jej zarządu i pełnił tę funkcję do 1992 r., kiedy to organizacja przestała istnieć.
Adam Baruch jest wreszcie utalentowanym fotografem, a jego częsta obecność na wydarzeniach jazzowych na całym świecie stworzyła wiele okazji do uchwycenia wszystkich największych artystów jazzowych na kliszy. Jego wystawa „Jazz Images 89”, zaprezentowana podczas Eilat Jazz Festival w 1989 r., była pierwszą wystawą fotografii jazzowej w Izraelu.
Niektóre z fotografii są dostępne online: http://www.jazzis.com/gallery/
Adam jest spełnionym kolekcjonerem płyt. Posiada ogromna kolekcję ponad 20 000 albumów (na płytach winylowych i kompaktowych) i często nazywa sie go „chodzącą encyklopedią muzyczną”. Stworzył oprogramowanie MusicCollection, które jest idealnym narzędziem do przechowywania informacji o zbiorach płyt, książek itp.
Program jest za darmo dostępny po adresem http://www.jazzis.com/musiccollection/
Baruch jest również renomowanym producentem płyt. Będąc producentem gościnnym kilku europejskich wytwórni płytowych w latach 80, założył w 1987 r. własną wytwórnię Jazzis Records – pierwszą i jedyną firmę nagraniową w Izraelu poświęconą wyłącznie produkcji oryginalnych projektów jazzowych. Jazzis Records szybko stała się jednym z najistotniejszych aspektów izraelskiej sceny jazzowej, a wypuszczając regularnie każdego roku cztery nowe płyty jazzowe doprowadziło do powstania fantastycznej biblioteki nagrań izraelskiego jazzu – coś, czego w izraelskim krajobrazie kulturalnym całkowicie brakowało przez pierwszych 40 lat. Wydawnictwa jazzowe Jazzis Records były entuzjastycznie przyjmowane zarówno przez krytyków, jak i publiczności na całym świecie, a dziś można je usłyszeć w radio praktycznie w każdym kraju świata. Są także eksportowane do wielu krajów, aby szerzyć kulturę Izraela w miejscach, do których jeszcze nie dotarli izraelscy ambasadorzy artystyczni.
Więcej informacji o Jazzis Record jest dostępnych pod adresem http://www.jazzis.com/records/
Od połowy lat 90, Adam Baruch ponownie zwrócił swoją uwagę w stronę muzyki rockowej, zwłaszcza gatunków progresywnych, psychodelicznych i art-rockowych, które przeżywały boom w latach 60 i 70. Rozpoczął pisanie książki na temat wznowień muzyki rockowej na płytach kompaktowych zatytułowanej „Reissues - Discovering the Lost Musical Treasures of the Golden Decade 1965-1975” („Wznowienia – Odkrywanie zaginionych muzycznych skarbów złotej dekady 1965-1975”). Aby dzielić się swoją ulubioną muzyką z innymi audiofilami, w 2001 r. założył pionierski komis muzyczny online pod nazwą Jazzis Web Shop, którego specjalnością są wyselekcjonowane nagrania najwyższych lotów. Z czasem Jazzis Web Shop osiągnął legendarny status „najlepszego na świecie butiku muzycznego online”.
Jazzis Web Shop jest dostępny pod adresem https://www.jazzis.com/shop/
Adam Baruch jest z natury prawdziwym pionierem. Nieskończona energia, optymizm, pomysłowość i umiejętności planowania i wdrażania pomysłów w życie to jego niezaprzeczalne atuty. Bez jego wkładu izraelska kultura, a w szczególności izraelski jazz, byłyby dzisiaj zdecydowanie uboższe.
25.07 |
przesłuchania konkursowe w Lusławicach (półfinały) |
26.07 |
przesłuchania konkursowe w Lusławicach (półfinały) |
27.07 |
przesłuchania konkursowe w Lusławicach (finał) |
28.07 |
– koncert galowy w Krakowie |