Laureaci

Rudanovski Kristjan

Od 2016 roku studiuje w Estonian Academy of Music and Theatre pod okiem prof. Mari Tampere-Bezrodny, którą uważa za swego najlepszego mentora w zakresie ekspresji muzycznej i techniki. Na styl gry i muzykę Kristjana duży wpływ wywarli gitarzyści jazzowi Joe Pass i Django Reinhardt. Stéphane Grappelli jest zaś dla niego jednym z największych skrzypków jazzowych wszech czasów.

Kristjan Rudanovski rozpoczął drogę muzyka w bardzo młodym wieku w Tartu w Estonii. Inspiracja ojca poprowadziła go do muzyki improwizowanej i jazzowej. Pierwszą nagrodę zdobył na konkursie jazzowym, gdy miał zaledwie 12 lat i od tego czasu uważany jest za wybitny talent, który przykuwa także uwagę recenzentów: “Takich samoświadomych, technicznych i wciągających jazzowych skrzypiec od dawna nie słychać na naszych scenach.” (2014, na festiwalu IDeeJazz).

Występy z trio smyczkowym Titoks, grającym muzykę gipsy zabrały go w europejską trasę koncertową obejmującą 11 występów w Belgii, Francji, Niemczech, Luksemburgu i Wielkiej Brytanii. W Estonii trio to od 2016 roku jest gościem wielu festiwali i sal koncertowych.