Laureaci

Pearce John

Urodzony w Bristolu w muzycznej rodzinie, John Pearce rozpoczął naukę gry na skrzypcach w wieku siedmiu lat. Cztery lata później jego powołanie było już jasne, a występy w Royal Albert Hall i w telewizji BBC pomogły je tylko ugruntować. W latach młodzieńczych koncertował w Austrii, Belgii, Czechach oraz w takich miejscach jak St. Martin in the Fields i St. John’s, Smith Square. Otrzymał stypendium w Królewskiej Akademii Muzycznej, gdzie studiował u Gyorgy’ego Pauka, a następnie kontynuował studia prywatnie u Nica Fallowfielda i węgierskiego pedagoga Beli Katony. Został również zaproszony do Japonii, gdzie studiował Bacha u wiolonczelisty Takeichiro Hirai, ucznia Pablo Casalsa.

Koncertował z Jamesem Mortonem, Alexem Hutchingsem i saksofonistą Andym Sheppardem, czerpiąc z tych doświadczeń wiele inspiracji. Współpraca z pianistą i mentorem Davidem Newtonem zaowocowała debiutanckim albumem Johna Pearce’a “Just Friends” (2019 r.), na którym towarzyszą mu basista Will Harris i perkusista Ian Matthews.

Obok świata jazzu John wciąż jest podziwianym muzykiem klasycznym, dającym liczne recitale jako solista czy występując w duecie z pianistą i kompozytorem Motoki Hirai, z repertuarem obejmującym dzieła Beethovena, Brahmsa, Elgara i Sibeliusa. Występuje również z dyrygentem Jonathanem Trimmem i Stroud Symphony Orchestra. Brał ponadto udział w programie “Live Music Now” opracowanym przez Yehudi Menuhina.