2024 Półfinaliści

Obrębowska Amalia

Improwizatorka, kompozytorka, liderka Amalia Umeda Quartet, członkini zespołu Hand to Earth. Instrumenty, które najczęściej wykorzystuje w swojej muzyce to skrzypce, altówka i głos. Obserwatorka działania intuicji podczas procesu tworzenia.

Magister sztuki dwóch uczelni - UMFC w Warszawie na kierunku Jazz i World Music w klasie Mateusza Smoczyńskiego (2017-2023) oraz kierunku jazz i muzyka estradowa na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Henryka Gembalskiego (2014-2019). Absolwentka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie (I i II stopień, 2011-2013).

Amalia Umeda zaczęła grać na skrzypcach w wieku 7 lat, lecz pełną integrację z tym instrumentem odczuła dopiero wiele lat później, gdy zaczęła świadomie i samodzielnie wytyczać ścieżkę, którą chce podążać, pisać własną muzykę i podejmować ryzyko podczas improwizacji. Lubi interpretować muzykę jako formę medytacji. W trakcie gry na instrumencie ceni sobie przede wszystkim możliwość odzwierciedlenia różnorodnych stanów emocjonalnych.

W kwietniu 2022 miała miejsce premiera debiutanckiego albumu kwartetu Amalii Umedy - Nowoświt. Jego współproducentem jest Polskie Radio Program 2. Amalia Umeda Quartet współtworzą Franciszek Raczkowski (fortepian), Michał Szeligowski (perkusja) i Michał Aftyka (kontrabas). Zespół został zakwalifikowany do programu Footprints Europe 2021, dzięki czemu zagrali oni międzynarodową trasę promującą album. Objęła ona koncerty na Oslo Jazzfestival (Oslo, Norwegia), Umea Jazzfestival (Umea, Szwecja), Cologne Jazzweek / NICA Exchange (Kolonia, Niemcy), w Nasjonal Jazzscene (Oslo, Norwegia), NOSPR (Katowice, Polska), Periscope (Lyon, Francja), Bimhuis (Amsterdam, Niderlandy) oraz Jazzahead European Showcase (Bremen, Niemcy).

W roku 2023 Amalia rozpoczęła współpracę z australijskim zespołem Hand to Earth, co zaowocowało dwoma wspólnymi koncertami w tym samym roku - podczas Melbourne International Jazz Festival i Jazztopad w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. W czerwcu 2024 zespół zagra trasę po USA i Kanadzie, w ramach festiwali Jazztopad Festival New York, Suoni Per Il Popolo, Ottawa Jazz Festival i Vancouver International Jazz Festival.

W ubiegłym roku Amalia była nominowana do nagrody Fryderyk w kategorii: Debiut fonograficzny roku - jazz i do nagrody Grand Prix Jazz Melomani – nominacja w kategorii: Nadzieja melomanów. Jest laureatką 3 nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta 2022, nagrody specjalnej na Most the Most: Konkurs Współbrzmienia 2023, nagrody specjalnej na Young Crocus Jazz Contest 2021 (Amalia Umeda Quartet) i II miejsca na Blue Note Poznań Competition 2020 (kategoria solowa).