2024 Półfinaliści

Maciejowski Wojtek

Wojtek Maciejowski jest związany z muzyką od 27 lat. Jego muzyczna podróż rozpoczęła się w młodym wieku, kiedy to zaczął zgłębiać tradycyjną muzykę Beskidu Żywieckiego. Z czasem jego zainteresowania rozszerzyły się na muzykę tradycyjną z całego łuku Karpat, w tym szczególnie na muzykę ze Słowacji, Węgier, Rumunii oraz krajów bałkańskich.

Swoje formalne wykształcenie muzyczne rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej w Żywcu, a następnie kontynuował w Szkole Muzycznej w Bielsku-Białej. Studia licencjackie i magisterskie odbył pod okiem pedagoga Małgorzaty Szadowiak na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie ukończył wydział instrumentalny. Rok później uzyskał tytuł magistra na tym samym wydziale, tym razem na JVLMA w Rydze pod kierunkiem Tereze Ziberte-Ijaba.

Pomimo głębokiego zanurzenia w muzyce klasycznej, czuł, że potrzebuje większej swobody artystycznej. W 2018 roku rozpoczął studia na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Katowicach pod kierunkiem Henryka Gembalskiego, co stanowiło dla niego ogromny krok w kierunku eksploracji różnych stylów muzycznych.

Odbył również szereg kursów doszkalających, w tym kurs Mix i Mastering prowadzony przez Macieja Polańskiego (MUSONEO), kurs skrzypcowy pod kierunkiem T. Tomaszewskiego (UDK Berlin) w Belgii oraz T. Granmo w Rydze, kurs orkiestrowy pod batutą Lutza Kohlera, a także kursy kameralne pod kierunkiem D. Severina i Diany Ketler w Rydze.

Obecnie jest stałym członkiem zespołów Kapela PoPieronie, Kapela Hanki Wójciak oraz Beskid Quartet. Miał również okazję współpracować z takimi artystami jak Mateusz Smoczyński, Dawid Główczewski, Marcin Elszkowski, Grzegorz Czuchaj, Jarek Bothur i Michał Aftyka.