2024 Półfinaliści

Drago Anaïs Tecla

Anaïs Drago to włoska skrzypaczka urodzona w 1993 roku w Bielli.

Laureatka Top jazz 2022 (referendum organizowane przez magazyn Musica Jazz) w sekcji nowych propozycji, porusza się między dźwiękami swobodnej improwizacji, muzyki elektroakustycznej, jazzu, muzyki świata i popu. W 2023 roku nowojorski magazyn Downbeat umieścił jej nazwisko wśród wschodzących gwiazd sekcji skrzypcowej.

Występowała jako liderka na najważniejszych scenach festiwali jazzowych we Włoszech i za granicą.

W maju 2023 roku została zaproszona przez Włoski Instytut Kultury w New Delhi.

Od 2021 roku poświęciła ważną część swoich badań i działalności koncertowej występom solowym, co przyniosło jej liczne nagrody od krytyków i prasy krajowej.

Występowała w duecie z Enrico Ravą. W 2023 roku jest częścią centrum produkcyjnego WeStart.

Anaïs wydała trzy albumy jako lider / współlider i pojawia się jako gość specjalny na kilku albumach włoskiej sceny jazzowej.

Przez lata została nagrodzona: Nagrodą SIAE, pierwszą nagrodą w konkursie Isio Saba, nagrodą Taste of Jazz / NUOVO IMAIE, Conad Jazz Competition of Umbria Jazz i była artystką rezydentką na Uniwersytecie Mahidol w Bangkoku, na festiwalu „Una striscia di terra feconda”, w projekcie „Chantiers Sonores” w Auditorium Parco della Musica, w projekcie MutArti dla festiwalu MutaMenti, w Palazzo Trevisan - Wenecja dla fundacji Pro Helvetia.

Dzieliła scenę z wieloma innymi muzykami, takimi jak Enrico Rava, Louis Sclavis, Maria Pia De Vito, Paolo Damiani, Antonello Salis, Gianni Coscia, Dado Moroni, Daniele Roccato, Michele Rabbia, Bruno Chevillon, Enrico Fazio, Gonzalo Bergara, Joachim Florent.

Współpracuje z Yamaha Music Europe - Branch Italy oraz z Schertler Group.