Laureaci

Krajnčan Kristijan

Nagroda specjalna Fundacji im. Zbigniewa Seiferta (1.500 EURO)

Kristijan Krajnčan jest perkusistą, wiolonczelistą, kompozytorem i filmowcem. Urodził się w 1986 r. w Słowenii. W wieku pięciu lat zaczął grać na wiolonczeli klasycznej, a jako dziesięciolatek rozpoczął naukę gry na perkusji jazzowej. Po ukończeniu Liceum Muzycznego na obu instrumentach przeniósł się do Holandii, gdzie ukończył grę na perkusji jazzowej w Prince Claus Conservatory, a także uzyskał tytuł magistra kompozycji filmowej w Konserwatorium w Amsterdamie.

Jego zdolność do grania w rozmaitych stylach muzycznych, a także w grupach (od trio po big band), dała mu możliwość współpracy z kilkoma uznanymi na całym świecie artystami. Jako perkusista i wiolonczelista jest obecny na 26 płytach, występował w ponad 25 krajach Europy, USA, Azji, Indonezji, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Jest ponadto laureatem kilku międzynarodowych nagród we wszystkich dziedzinach swojej twórczości. Do najbardziej znaczących należy zaliczyć: I nagrodę jury “Jazzon” za najlepszą słoweńską kompozycję jazzową oraz I nagrodę Krajowego Konkursu dla muzyków klasycznych Słowenii. Kristijan Krajnčan jest także Półfinalistą Konkursu Jazzowego Theloniousa Monka w Waszyngtonie oraz Finalistą Holenderskiego Konkursu Jazzowego.

“DrummingCellist” jest jego solowym projektem, w którym występuje zarówno na perkusji jak i wiolonczeli. Do tej pory wydał dwa albumy - “DrummingCellist” (2017) i “Abraxas” (2019).