Seifert w Katalonii

2016-02-17

Z wirtuozami skrzypiec z czterech stron świata, a także z pięknym polskim akcentem odbył się w katalońskiej stolicy Barcelona Fiddle Congress. Jego bohaterami byli m.in. laureaci I Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta.


W programie trwającej od 4 do 7 lutego 2016 r. imprezy znalazły się warsztaty, koncerty oraz jam session, w których uczestniczyło 500 skrzypków z Hiszpanii i krajów ościennych oraz 40 wykładowców z Europy iUSA. Organizatorem kongresu jest Escola Superior de Música de Catalunya (ESMUC), zaś dyrektorem artystycznym kongresu ceniony hiszpański skrzypek i wykładowca dr Oriol Sana. W programie tego niecodziennego wydarzenia, nazywanego przez samych skrzypków największą tego typu imprezą na świecie, pojawił się również akcent polski. Na zaproszenie organizatorów Kongresu i we współpracy z nim Fundacja im. Zbigniewa Seiferta zorganizowała koncert laureatów I edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Przed międzynarodową publicznością wystąpił fenomenalny młody polski skrzypek Bartosz Dworak, laureat I nagrody Konkursu oraz Katalończyk Apel.les Carod Requesens, laureat II nagrody Konkursu, a także absolwent wspomnianej uczelni ESMUC. Towarzyszyła im hiszpańska sekcja w składzie: Joel Gonzalez - fortepian, Pau Lligadas - kontrabas, Joan Casares – perkusja. Artyści zaprezentowali kompozycje własne, jak również popularne utwory Zbigniewa Seiferta, w tym „Quo Vadis” i „City of Spring”. Największą i najgoręcej oklaskiwaną niespodzianką był wspólny występ obu skrzypków i ich kapitalna interpretacja seifertowskiego przeboju „Man of The Light”.

Dzięki uprzejmości organizatorów Fundacja im. Zbigniewa Seiferta miała także okazję promować wśród uczestników i wykładowców Barcelona Fiddle Congress tegoroczną, II edycję Konkursu Seiferta, który odbędzie się w dniach 24-27 sierpnia w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz w Krakowie. Wielu skrzypków zadeklarowało chęć udziału w tym wydarzeniu, zaś zagraniczni wykładowcy Kongresu zobowiązali się do rozpropagowania informacji o Konkursie na swoich uczelniach.

Partnerem Fundacja im. Zbigniewa Seiferta w realizacji projektu był Instytut Polski w Madrycie.

https://barcelonafiddlecongress2016.sched.org

Kalendarium 2016

24.08
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (półfinały)
25.08
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (półfinały)
26.08
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (finał)
27.08
– koncert galowy w Krakowie

Więcej >>>

O konkursie

Zbigniew Seifert (1946-1979) to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, obdarzony nieprzeciętnym talentem muzycznym, którego przedwczesna śmierć uniemożliwiła pełne rozwinięcie jego muzycznych możliwości i przekreśliła imponująco rozwijającą się światową karierę.

czytaj więcej

Regulamin

Regulamin II edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta (24-27 sierpnia 2016).

czytaj więcej

Nagrody

I nagroda - 10.000 EURO

II nagroda - 5.000 EURO

III nagroda - 2.000 EURO

oraz nagroda specjalna

czytaj więcej

Galeria

Zdjęcia Marka Karewicza

Więcej filmów

Fundacja-seiferta.jpgBaran.jpg Baran.jpgUM krakow.jpgKbf.jpgMalopolska.gif