Kraków - Seifert - Śmietana

2015-02-20

Kraków - Seifert – Śmietana to unikatowe przedsięwzięcie zakładające naprzemienną organizację Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta i Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany.


Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta zrodził się z potrzeby upamiętnienia wybitnego polskiego wiolinisty, a także podkreślenia roli jaką Zbigniew Seifert spełnił w świecie muzycznym. Seifert był artystą wyjątkowym, ikoną, jednym z najwyżej cenionych polskich jazzmanów na świecie. Do dziś zresztą pozostaje najważniejszym jazzowym skrzypkiem, ma licznych naśladowców zafascynowanych jego niepowtarzalnym stylem.

TOMASZ STAŃKO o Seifercie: Nie było drugiego takiego skrzypka na świecie. To nasz narodowy skarb!

URSZULA DUDZIAK: Zadziwiał nas, bo był prekursorem nowego stylu. (…) Był Paganinim jazzowych skrzypiec.

Zrealizowany po raz pierwszy w lipcu 2014 r. Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta okazał się wielkim, międzynarodowym sukcesem (zgłosiło się doń 63 skrzypków z 17 krajów świata). Druga edycja Konkursu odbędzie się w lipcu 2016 r. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz w Krakowie.

Pomysł stworzenia Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany narodził się we wrześniu 2013 r., wkrótce po śmierci tego znakomitego gitarzysty. Wpływ Śmietany na rozwój polskiej szkoły jazzowej gitary jest niezaprzeczalny. W latach 70. był współtwórcą jazz rocka (Extra Ball), później liderem wielu polskich i międzynarodowych zespołów, nagrał ponad 30 autorskich albumów. Na polskiej scenie przez wiele lat nie miał sobie równych, co potwierdzały doroczne ankiety czytelników „JAZZ FORUM” - przez ponad trzy dekady Śmietana królował w nich jako najwybitniejszy polski gitarzysta jazzowy.
Śmietana był też jednym z ostatnich żyjących tak charyzmatycznych, silnych liderów narzucających swój styl, posiadających rozpoznawalny dźwięk i profesjonalne podejście do wykonywanej sztuki. Był ponadto typem showmana,
potrafiącym zahipnotyzować publiczność swą muzyką i bezkompromisową postawą artystyczną. Jego oryginalny stał się dla artystów młodego pokolenia wzorem do naśladowania.

Wspólnym mianownikiem dla obu konkursów jest fakt, że artyści, którym zostały poświęcone, praktycznie całe swoje życie związani byli z Krakowem. A Kraków to przecież kolebka i tygiel polskiego jazzu, idealne miejsce na tworzenie niezwykłych, unikatowych na światową skalę wydarzeń.

Głównym partnerem konkursów jest Miasto Kraków, które wspierając te wydarzenia chce wykorzystać potencjał jazzowy Krakowa i w należyty sposób promować je na świecie. Organizacja konkursów w cyklu dwuletnim (naprzemiennie) ma swoje uzasadnienie - ścisła współpraca obu Fundacji pozwala bowiem na doskonałe przygotowanie i promocję prowadzonych przezeń wydarzeń.

W 2015 r. zapraszamy gitarzystów! www.smietanacompetition.com

2016 rok należy do skrzypków! www.seifertcompetition.com

Kalendarium 2016

24.08
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (półfinały)
25.08
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (półfinały)
26.08
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (finał)
27.08
– koncert galowy w Krakowie

Więcej >>>

O konkursie

Zbigniew Seifert (1946-1979) to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, obdarzony nieprzeciętnym talentem muzycznym, którego przedwczesna śmierć uniemożliwiła pełne rozwinięcie jego muzycznych możliwości i przekreśliła imponująco rozwijającą się światową karierę.

czytaj więcej

Regulamin

Regulamin II edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta (24-27 sierpnia 2016).

czytaj więcej

Nagrody

I nagroda - 10.000 EURO

II nagroda - 5.000 EURO

III nagroda - 2.000 EURO

oraz nagroda specjalna

czytaj więcej

Galeria

Zdjęcia Marka Karewicza

Więcej filmów

Fundacja-seiferta.jpgBaran.jpg Baran.jpgUM krakow.jpgKbf.jpgMalopolska.gif