Nazwisko/name: Forte
Imię/first name: Mario


Mario Forte urodzony w Tlemcen w Algierii, na skrzypcach grać zaczął w wieku lat trzech, a następnie przez dwadzieścia dwa lata zgłębiał tajniki muzyki, m.in. w pięciu konserwatoriach, w tym w Narodowym Wyższym Konserwatorium Muzyki i Tańca w Paryżu, które ukończył w 2010 r. Studiował m.in. u Didiera Lockwooda, Glenna Ferrisa, Dominique’a Juchorsa i Idy Haendel. Niedługo po ukończeniu studiów, uniwersytet w Lozannie zaprosił go do grona swoich wykładowców. I to właśnie w Szwajcarii Forte założył swoją orkiestrę – String Lab Ensemble.
Choć w ciągu ostatniej dekady mieszkał i grywał w ponad trzydziestu miastach, swoim domem uczynił Nowy Jork. Angażuje się w różne przedsięwzięcia, które rozwijają się w rytmie jego podróży, a spotkania z różnymi ludźmi i różnorodną muzyką tworzą jego wysoce eklektyczną karierę. Wymienić tu można z jednej strony wykonania tradycyjnej muzyki arabsko-andaluzyjskiej w Maroku oraz występ w telewizji 2M z Chadą Alhanem, wykonawcą muzyki Gnawa, a z drugiej Meksyk, gdzie artysta wystąpił z czterdziestoma koncertami, wykonując jazz i muzykę współczesną. W Nowym Jorku Mario Forte współpracuje z licznymi muzykami, m.in.z brazylijskim perkusistą Sergio Krakowskim, skrzypkiem Markiem Feldmanem, izraelską klarnecistką Anat Cohen. We Francji, gdzie nagrał swój pierwszy album z orkiestrą o ponadstuosobowym składzie, wystąpił również na licznych festiwalach jazzowych, m.in. z Richardem Boną i jego zespołem. W Szwajcarii, nim jeszcze zaangażował się w String Lab Ensemble, stworzył w 2015 r. festiwal Artempo, na którym występował i dla którego komponował jako jego dyrektor artystyczny. Z kolei w Austrii współpracował z basistą Georgiem Breinschmidem, także w ramach tria z bułgarskim pianistą Antonym Donczewem. Ponadto komponował muzykę do filmów oraz sekwencji wideo. Obecnie, poza działalnością muzyczną, Mario Forte jest zaangażowany w produkcję filmu, przekładającego na język obrazów jego koncepcje oraz osobistą wizję stanu współczesnej kultury. Mario Forte jest zdobywcą III nagrody II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta w 2016 r. oraz I nagrody w III Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta w 2018 r.

Formularz aplikacyjny

Kalendarium 2018

25.07
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (półfinały)
26.07
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (półfinały)
27.07
przesłuchania konkursowe
w Lusławicach (finał)
28.07
– koncert galowy w Krakowie

Więcej >>>

O konkursie

Zbigniew Seifert (1946-1979) to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, obdarzony nieprzeciętnym talentem muzycznym, którego przedwczesna śmierć uniemożliwiła pełne rozwinięcie jego muzycznych możliwości i przekreśliła imponująco rozwijającą się światową karierę.

czytaj więcej

Regulamin

Regulamin III Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta, 25-27 lipca 2018 r. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, 28 lipca 2018 r. Kraków

czytaj więcej

Nagrody

Nagrody 2020

10.000 EURO – I miejsce

5.000 EURO – II miejsce 

2.000 EURO – III miejsce

1.000 EURO – nagroda dziennikarzy

1.000 EURO – nagroda specjalna SAWP

Nagroda publiczności - koncert zorganizowany przez Fundację im. Zbigniewa Seiferta

Nagroda specjalna - koncert ufundowany przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

czytaj więcej

Galeria

Zdjęcia Marka Karewicza

Fundacja-seiferta.jpgBaran.jpg Baran.jpgUM krakow.jpgKbf.jpgMalopolska.gif